Magičan preokret ‘Orlića’ za četvrtfinale!

June 10, 2015, 7:21 am

’Orlići’ su u Danidinu (Novi Zeland) savladali Mađarsku sa 2:1 (0:0) posle produžetaka, iako su dodatnih 30 minuta igrali sa igračem manje zbog isključenja Gajića.

Srbija je gubila od 58. minuta, ali je Ivan Šaponjić izjednačio posle kornera u prvom minutu nadoknade vremena i obezbedio produžetak.

Hrabri izabranici Veljka Paunovića došli su do trijumfa u 119. minutu kada je Talaber postigao autogol za veliko slavlje Srbije.

’Orlići’ će u borbi za polufinale igrati protiv pobednika meča SAD – Kolumbija koji je na programu od 9.30.

Uspeh protiv Mađara, koji su pokazali da su izuzetno ozbiljna selekcija, dodatno dobija na značaju kada se zna podatak da u timu nije bilo Sergeja Milinković-Savića koji je na prethodnom susretu dobio drugi žuti karton. Takođe, Mijat Gaćinović je zbog stomačnih problema ušao tek u finišu meča.

Srbija je 90 minuta bila konkretnija od rivala i stigla je do pet-šest veoma dobrih šansi. Međutim, kada je propustila najbolju priliku, odmah je stigla kazna i Mađarska je povela posle kontre u 58. minutu.

Prvo je Filip Janković bio neprecizan sa 11 metara, da bi Mervo na najbolji način iskoristio povratnu loptu Kalmara koji je bez problema zaobišao Gajića.

“Orlićima” je trebalo desetak minuta da se povrate, a iako se činilo da će ih slaba završnica definitivno koštati četvrtfinala, oni su nagrađeni za trud u 91. minutu, kada je Šaponjić posle kornera izjednačio. Udarac iz ugla izveo je Živković, a napadač Partizana najbolje se snažao u petercu i u padu glavom smestio loptu u mrežu.

Otišlo se u produžetke gde je Srbija bila opasnija i pored igrača manje, pa je nagrađena u 119. minutu. Posle jedne duge lopte iz odbrane kombinovali su Živković i Šaponjić na desnoj strani. Strelac izjednačujućeg pogotka želeo je da vrati povratnu loptu do Gaćinovića, ali je Talaber uklizao i sa sedam-osam-metara lobovao svog golmana i doneo trijumf našoj ekipi

Za razliku od prethodne utakmice u kojoj su izabranici Veljka Paunovića poveli za stotinak sekundi, duelu protiv Mađara je Srbija pristupila nešto opreznije i polako pokušavala da uspostavlja kontrolu nad igrom.

Odbrambena linija je bila nešto bliže svom golu, igran je presing, pa iako je rival u uvodnim minutima imao loptu u nogama, nije mogao da stigne do Rajkovića.

Prva prilika za Srbiju je viđena u 12. minutu, kada je raspoloženi Antonov prošao po levoj strani i zavrnuo loptu za Mandića, koji je loše uhvatio volej.

Nepunih pet minuta kasnije, Maksimović i Mandić su sjajno razmenili loptu, ali je ona posle oštrog centaršuta koji je glavom pokupio centarfor Srbije prošla za malo pored gola.

U tim trenucima je delovalo da će “orlići” početi da diktiraju tempo, a ključne reči, kao i na prethodnim utakmicama na prvenstvu, bile su disciplina i agresivna igra.

Iako su bili manje konkretni nego u grupi, igrači Srbije su u 27. minutu stigli do još jedne ozbiljne prilike. Nekoliko centaršuteva je ukazalo na slabosti u igri Mađarske i jedna odbijena lopta stigla je do Zdjelara, koji se ubacio iz drugog plana i “špicem” poslao loptu ka uglu spretnog golmana Šekeljija.

Usledila su dva vezana kornera, ali ne i nova šansa.

Sledeća jeste stigla nakon ubacivanja iz ugla, pet-šest minuta kasnije, kada je sa peterca Mandić ponovo hvatao volej, ali je Šekelji opet bio siguran.

Mađarska je u finišu poluvremena uspela da se oslobodi pritiska, pa je imala nekoliko kakvih-takvih šansi na drugoj strani, ali je opasnija i dalje bila Srbija.

Konačno su viđeni prva prava kontra i prvi karakteristični napad preko Andrije Živkovića, akcija je završena i pravovremenim pasom i novim, solidnim udarcem Mandića – ipak, ne dovoljno za gol.

Prvo poluvreme završeno je bez golova, uz utisak da Paunovićev tim igra za nijansu slabije nego na prethodnim mečevima. Odsustvo Milinković-Savića se oseća na sredini terena i linije nisu toliko dobro povezane. Uprkos tome, Srbija jeste bila konkretnija i imala je više prilika za gol, pre svega zahvaljujući odličnoj kretnji Mandića.

“Orlići” su i na startu drugog dela potvrdili da su oni ti koji diktiraju tempo, pa su u prvih pet-šest minuta viđene dve solidne akcije i nova dva šuta prema gola Šekeljija.

Srbija je definitivno držala igru pod svojom kontrolom, pritiskala i stigla do najbolje prlike na utakmici.

Inicijativa je trajala nekoliko minuta, lopta je stigla do sjajnog Antonova koji je povukao po levoj strani, prevario dva igrača i vratio loptu na 11 metara gde je Filip Janković očajno zahvatio loptu.

To je bila peta ozbiljna prilika za Srbiju, a Mađarska je iz prve prave dala gol.

Veliki promašaj Srbije je odmah kažnjen. Prvi trenutak uspavanosti zadnje linije omogućio je Kalmaru da istrči kontru, zaobiđe Gajića, uđe duboko u šesnaesterac i vrati loptu za Mervoa, koji je lako sproveo u mrežu – neočekivanih 1:0 i podsećanje na meč sa starta prvenstva.

Odmah posle primljenog gola Paunović je uveo Šaponjića kao drugog špica, a iz igre je izašao indisponirani Janković.

Primljeni gol je uticao na igru Srbije, kojoj je bilo potrebno desetak minuta da se ponovo konsoliduje i počne da napada.

Nervoza i umor su počeli da se osećaju, Mađari su imali još jednu dobru kontru, a Srbija ubrzo novu šansu koju je osujetio sjajni Šekelji.

Poslednjih desetak minuta su bili prvih sat vremena u malom – Mađarska je bila primorana da bude pasivna, jer je Srbija imala kontrolu nad igrom. Napadi “orlića” su stizali sa svih strana, lopta je često stizala na desetak metara od golmana Šekeljija, ali je svaki put nedostajala završnica.

Tako je bilo sve do 91. minuta, kada se činilo da šanse više nema. Izjednačenje je stiglo posle ko zna koje po redu gužve u kaznenom prostoru, odlilčnog kornera Andrije Živkovića i dobre reakcije Šaponjića – 1:1!

Tu nije bio kraj uzbuđenjima u drugom poluvremenu, pa je Srbija ostala i sa igračem manje, nakon drugog žutog kartona Gajića, koji je isključen zbog povlačenja.

Mađari su bili šokirani golom koji su primili u nadoknadi vremena, pa nisu uspeli da priprete ’Orlićima’, iako imaju igrača više.

Srbija je nekoliko puta pripretila po bokovima posle prodora Živkovića i Gaćinovića, ali je protivnička odbrana dobro reagovala.

U 103. minutu udarac je okušao Kalmar sa distance, lopta je otišla daleko pored gola. Izabranici Veljka Paunovića odbranili su još jedan korner i bez golova završili prvi produžetak.

Prvi napad u drugom produžetku išao je preko levog boka i Gaćinovića koji centaršutem nije uspeo da pogodi Šaponjića u kaznenom prostoru.

Nekoliko minuta kasnije Srbija je krenula i po desnoj strani – nakon kombinacije Zdjelara i Živkovića, lopta je otišla na desnu stranu odakle je ubacio Janković, pre nego što je odbrana Mađarske nekako uspela da otkloni opasnost.

Srbija je za bolju igru nagrađena u 119. minutu. Posle jedne duge lopte iz odbrane kombinovali su Živković i Šaponjić na desnoj strani. Strelac izjednačujućeg pogotka želeo je da vrati povratnu loptu do Gaćinovića, ali je Talaber uklizao i sa sedam-osam-metara lobovao svog golmana i doneo trijumf našoj ekipi

Srbija: Rajković – Antonov, Gajić, Veljković, Babić, Zdjelar, Maksimović, Janković (od 58. Šaponjić), Živković, Grujić (od 78. Gaćinović), Mandić (od 90+3 Stevanović)

Mađarska: Šekelji, Osvat, Tamaš (od 73. D. Nađ), Kečkeš (od 54. Talaber), Lenžer, Vida, Mervo, Soter, Kalmar, A. Nađ, Salaj (od 58. Forgaš)

Strelci: Mervo 58 – Šaponjić 90+1, Talaber 119. Žuti kartoni: Gajić, Zdjelar – Salaj, Kečkeš. Crveni karton: Gajić.