Liverpul u velikom stilu izbacio Porto, čeka ga Barsa u polufinalu

April 18, 2019, 6:50 am

Liverpul je u revanš utakmici četvrtfinala Lige šampiona pobijedio Porto u gostima 4:1 te se s ukupnih 6:1 plasirao u polufinale gdje će igrati protiv Barselone.

Klopov tim je u jeku velike borbe sa Sitijem za naslov prvaka najveći dio posla napravila u prvoj utakmici na Enfildu koju je dobila 2:0. I dobro da jest, jer kako je u Portu izgledala prvih 26 minuta mogla je teško stradati.

Domaćini su bili za klasu bolji tim nakon prvih deset minuta su mogli poništiti prednost gostiju. Već u prvoj minuti Korona je probio desnu stranu i gađao suprotne rašlje, ali je lopta otišla malo preko gola. Šest minuta kasnije Marega je bio u čistoj šansi, no pogodio je Alisona.

Liverpoul nije mogao spojiti dva pasa na otvaranju susreta, ali je u 26. minuti potpuno okrenuo utakmicu. Bila je to prva smislena akcija gostiju na utakmici. Salah je povukao kontru i lopta je nakon nekoliko brzih i preciznih dodavanja došla do Manea koji je bio potpuno sam na drugoj stativi i rutinski je zabio za 0:1.

Sudija je konsultovao VAR zbog mogućeg ofsajda, ali na usporenoj snimci se vidjelo da je Liverpulov napadač za nekoliko centimetara bio u liniji s obranom.

Gol je očekivano presjekao domaćine koji su prvo poluvrijeme završili s 15 udaraca na gol naspram dva Liverpulova, ali to je ono što dijeli veliki timovi od malih. Klop je na poluvremenu u svlačionici ostavio beskorisnog Origija i ubacio Firmina nakon čega je Liverpul počeo igrati puno bolje.

Iako je Porto više držao loptu u nogama, bio je uglavnom bezopasan i sve je bilo riješeno u 65. minuti. Aleksander-Arnold je povukao kontru i fantastičnom loptom u čistu šansu gurnuo Salaha koji takve prilike ne propušta.

Porto je smanjio u sljedećem napadu nakon što je Militao zabio glavom nakon kornera, ali je portugalska momčad na kraju dobro prošla. Mane je u 73. minuti pobjegao obrani, zaobišao i Kasiljasa i onda s deset metara promašio potpuno prazan gol.

No, četiri minute kasnije nije Firmino. Henderson je savršeno ubacio, a Brazilac se samo naklonio i glavom spustio loptu u gol za 3:1. Konačnih 4:1 postavio je Van Dijk u 84. minuti. Opet je Henderson ubacio iz kornera, Mane je prebacio na drugu stativu, a Liverpulov stoper glavom zakucao loptu za veliku pobjedu Liverpula.

Polufinale će biti Barselona – Liverpul. Prva utakmica igra se 30. Aprila ili 1. maja na Nou Kampu.