LIGA ŠAMPIONA De Hea čudesno branio i spasao Junajted u Sevilji, Roma pala posle preokreta

February 22, 2018, 8:32 am

Fudbaleri Mančester junajteda odigrali su nerešeno 0:0 sa Seviljom kao gosti u osmini finala Lige šampiona, dok je Roma poražena u Ukrajini od Šahtjora sa 2:1 posle preokreta. Revanši su 13. marta.

Utakmicama u Španiji i Harkovu završen je prvi krug borbi za četvrtfinale elitnog takmičenja. Duel u Andaluziji je bez premca obeležio golman David de Hea, koji je spasilac Mančester junajteda, za koji je Nemanja Matić odigrao svih 90 minuta.

Da nije De Hea “začarao mrežu”, sigurno da bi “đavoli” poklekli, ali je činio čuda među stativama i pobrinuo se da se Seviljin evropski meč završi bez pogodaka prvi put još od septembra 2005. godine. Od tada je prošlo 63 meča.

Sa druge strane, Roma je vodila na gostovanju Šahtjoru i blistao je njen golman Alison na ovom gostovanju, ali je bio nemoćan u dva navrata, pa je ukrajinski tim slavio sa 2:1. Aleksandar Kolarov je odigrao ceo meč za “vučicu”.

Sevilja je od početka do kraja dominirala protiv Junajteda na svom “Sančez Pishuanu”. Domaćin je prvi i zapretio, već u četvrtom minutu je šutirao Murijel, ali je De Hea bio na mestu da sačuva mrežu. Nedugo zatim peh za ekipu Žozea Murinja, povredio se Ander Erera, stradala mu je zadnja loža i već u 17. minutu ga je zamenio Pol Pogba.

Probudili su se “đavoli”, probao je Romelu Lukaku i šutirao preko gola, a za uzbuđenja u Španiji pobrinuo se Hoakin Korea. Argentinac je opet naterao De Heu na intervenciju, ovaj put u 28. minutu. Fantastično je branio španski golman u redovima Junajteda i on je bio najzaslužniji što nije bilo pogodaka do pauze, ali i do samog kraja.

Najpre je opet izludio Koreu, a onda odbranio i odličan šut N'Znonzija glavom.

Koliki uticaj na igru Junajteda ima Nemanja Matić najbolje svedoči ovaj podatak iz prvog poluvremena. Imao je čak 30 dodavanja, najviše u svojoj ekipi, odnosno osam više od Pola Pogba koji je pritom ušao u igru sa klupe.

A da je stadion “Sančez Pishuan” prilično neosvojiva tvrđava govori i to da je Sevilja samo jednom izgubila na poslednjih 35 utakmica pred svojim navijačima. I u drugom delu je bila bolja, ali nikako nije uspevala to da kruniše pogotkom, iako je uputila 21 udarac ka golu, dok je čudesni De Hea upisao čak osam odbrana.

Sevilja – Mančester junajted 0:0

Stadion: Ramon Sančez Pishuan. Sudija: Klemen Turpen (Francuska)

Sevilja: Riko – Navas, Lengle, Merkado, Eskudero – Banega, N'Zonzi – Sarabija, Vaskez, Korea – Murijel.

Mančester Junajted: De Hea – Valensija, Lindelof, Smoling, Jang – Matić, Erera (od 17. Pogba), Mektominej – Mata, Lukaku, Sančez (od 75. Rašford).

Odlična utakmica viđena je u Ukrajni, sa fantastičnim ritmom od starta i dve šanse u pet minuta, po jedna na obe strane. Na kraju je Šahtjor preokretom srušio Romu sa 2:1.

Najpre je Aleksandar Kolarov sprečio vođstvo Šahtjora, da bi “vučica” pripretila preko mladog Turčina Čengiza Undera. Potom su i Džeko i Facio namučili golmana Pjatova za odličan start Rome.

Sjajan je bio meč u Harkovu, naš reprezentativni levi bek je iz kornera pronašao Manolasa koji je “tukao” neprecizno glavom u 20. minutu, dok je prethodno gostujući golman Alison odbranio šut Marlosa.

Aleksandar Kolarov na meču sa Šahtjorom

Drugi deo prvog poluvremena protiče u mirnijem ritmu, što je i očekivano posle fantastičnog tempa od prvog zvižduka sudije Koluma.

Ipak, povela je Roma u 41. minutu – akciju je započeo Kolarov, nastavio Peroti, a Džeko maestralno proigrao Čengiza Undera koji je uz sreću matirao Pjatova za 0:1. To je peti gol mladog Turčina na poslednje četiri utakmice.

Međutim, nije mnogo trebalo Šahtjoru u nastavku da izjednači, a to je učinio Fereira u 52. minutu – 1:1. Isti igrač je nedugo zatim pronašao Marlosa čiji je odličan udarac Alison nekako zaustavio.

Tek što je prošlo sat vremena igre mogao je Šahtjor do preokreta, oprobao je udarac Tajson sa oko 20 metara i izmamio novu, fantastičnu odbranu brazilskog golmana u dresu “vučice”, jer je lopta išla pod prečku.

Ipak, bio je nemoćan u 71. minutu – Fred je fantastično izveo slobodan udarac i preko živog zida zatresao mrežu tako što je lopta udarila od prečku za preokret i konačnih 2:1.

Šahtjor Donjeck – Roma 2:1 (0:1)

Stadion: Metalista. Sudija: Vili Kolum (Škotska). Strelci: Fereira u 52. i Fred u 71. minutu za Šahtjor, a Under u 41. za Romu.

Šahtjor: Pjatov – Butko, Krivcov (od 45+3 Ordec), Rakitski, Ismaili – Fred, Stepanenko – Marlos, Tajson, Bernard – Fereira

Roma: Alison – Florenci, Facio, Manolas, Kolarov – De Rosi, Strotman – Under, Naingolan, Peroti – Džeko.