Legalizacija upotrebe marihuane u medicinske svrhe: ZA i PROTIV

November 17, 2014, 11:28 am

Kanabis se hiljadama godina upotrebljava u tradicionalnoj medicini za ublažavanje simptoma niza teških bolesti. Mnogi lekari smatraju da bi on mogao da se legalizuje, ali samo dozirano i isključivo u omedicinske svrhe.

Brojni stručnjaci, lekari, biolozi, političari, advokati, privrednici i pacijenti okupili su se ne bi li u skladu sa savremenim dostignućima nauke i prakse skrenuli pažnju javnosti na ovu temu.

“Za sve što daje rezultate u lečenju, pa i za marihuanu, Ministarstvo zdravlja neće praviti problem da se uvede u medicinu. Imamo razne studije koje su pokazale da kanabis daje dobre rezultate i sigurno nećemo bežati od nečega što ima efekta. Ipak, ne želimo ni da rešavamo nešto preko noći već hoćemo da sve građane upoznamo s tom problematikom”, izjavio je ministar zdravlja dr Zlatibor Lončar.

Zašto je terapija hortikulturom toliko delotvorna…

Marihuana i hašiš se dobijaju iz indijske konoplje (kanabis sativa). Iz semena se dobija psihoaktivna smola, koja sadrži preko 60 sličnih sastojaka, kanabinoida od kojih je THC najodgovorniji za većinu psihoaktivnih efekata. Marihuana predstavlja gornje listove, cvetove i stabljiku, koji se suše i uvijaju u cigarete, a sadrži 4-12 odsto THC-a. Hašiš je osušeni crno-braon smolast eksudat lišća ženske biljke i obično sadrži 40-45 odsto THC-a, a u formi ulja može dostići koncentraciju od čak 90 odsto. Žvaće se ili se korusti pomešan u hrani.

Za:

Smanjenjem simpotoma bolesti poboljšava kvalitet života težih bolesnika

Ima manje neželjenih dejstava od drugih legalnih opijata

Sprečava se ilegalna i nekontrolisana trgovina

Promet marihuane bio bi dodatni izvor za punjenje državnog budžeta

Veliki procenat pacijenata već ilegalno koristi marihuanu kao lek

Protiv:

Nedovoljno klinički ispitano dejstvo

Teži oblici narkomanije i broj narkomana samo bi se povećali

Uzimanje droge je moralno pogrešno i duhovno štetno za pojedinca i društvo

Kod intenzivnog korišćenja mogu nastati psihički problemi (šizofrenija) i mentalne bolesti

To može biti prvi korak ka legalizaciji težih droga

Da bismo razjasnili kako marihuana deluje, šta znači upotreba u medicinske svrhe i da li stvara zavisnost, odgovore smo potražili od doc. dr Janka Samardžića, specijaliste kliničke farmakologije sa Instituta za farmakologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu.

“Marihuana predstavlja osušene delove biljke, čiji je najvažniji farmakološki sastojak tetrahidrokanabinol (THC). On spada u grupu psihoaktivnih supstanci, kanabinoida. THC je egzogeni (unosi se spolja) kanabinoid, ali ne treba zaboraviti da u našem mozgu postoje i endogeni (unutrašnji) kanabinoidi. Oni deluju preko specifičnih receptora (centralnih i perifernih) i glavni efekti su u nervnom sistemu, poput euforije i opuštanja, dok u većim dozama mogu nastati vizuelne halucinacije, neurotski poremećaju (panika), ali i teška psihoza.

Dodatni efekti, koji opravdavaju medicinsku primenu THC i njegovih sintetskih zamena su: povećanje apetita, smanjenje mučnine, sniženje očnog pritiska i umanjenje hroničnog bola. Postoji različita regulativa u vezi s kanabisom u razlicitim zemljama, od potpune legalizacije i slobodnog prometa, preko legislacije ili kontrolisanog prometa, do potpune zabrane, tako da nema jedinstvenog stava…

 

(lovesensa)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *