Kratka istorija bikini kupaćih – kako su nastali današnji moderni modeli?

June 17, 2022, 9:40 am

Vjerovali ili ne, smatra se da su prvi bikini modeli kupaćih kostima nastali još prije 2.000 godina i to u italijanskom gradu Pjaca Armerina na Siciliji.

Možda ovo nije prvi put da su žene na sebi imale ovakav komad odjeće, ali su se prvi zapisi u vidu mozaika našli u rimskoj vili Kasale u 4. veku prije nove ere u pomenutom gradu.

Kako se čini na mozaiku, u tom trenutku bikini kupaći kostimi definitivno nisu korišćeni za plažu, već za atletske discipline. Ali ipak, to su bili prvi komadi onoga što danas najviše podsjeća na bikini kupaće kostime koji ne pokrivaju ramena, stomak i noge.

Prošlo je mnogo vijekova da bi se ponovo javili na scenu ovi komadi odjeće, koji su postali savršen izbor za odlazak na plažu. Danas, veliki izbor bikini modela pruža pripadnicama ljepšeg pola da odaberu onaj koji prema bojama, dizajnu i veličini savršeno odgvara njihovoj figuri.

Pročitajte nešto više o tome kada su se ponovo pojavili bikini modeli kupaćih kostima i kako su prihvaćeni.

Kada se ponovo pojavljuju kupaći kostimi nalik današnjim?

Načela hrišćanstva sa početkom ovog milenijuma nikako nisu dozvoljavala kupaće kostime koji su otkrivali toliko, kao oni zabilježeni na rimskim mozaicima. Žene su morale nositi odjeću koja je pokrivala gotovo cijelo tijelo, da bi se tek u 19. vijeku kupaći kostimi kao takvi vratili u svakodnevnicu.

Tokom 19. vijeka, kupaći kostimi bili su dvodijelni, ali su pokrivali cijelo tijelo i bili izrađeni od tkanine, koja kada se natopi u vodi bude veoma nepraktična.

Tek sa početkom 20. vijeka dolazi do veoma smjelog poteza i to od strane plivačice Anet Kelerman, koja je sama dizajnirala kostim bez rukava i nogavica i doživela javnu osudu.

Međutim, na neki način je tada “probila led”, dok je njen dizajn bio delimično prihvaćen u Evropi.

Tokom 30-ih i 40-ih godina 20. veka su zarad veće udobnosti počeli da se koriste lateks i najlon prilikom izrade. U tom trenuktu je bilo moguće nositi kupaći kostim sa otkrivenim ramenima i stomakom, ali prekrivenim pupkom.

Nakon Drugog svjetskog rata dogodio se presjedan

Godine 1946. plasira se prvi dvodijelni kupaći kostim od strane Žaka Haima, francuskog dizajnera, ali je taj model i dalje prekrivao pupak.

Presedan u ovom pogledu načinio je Luj Rajner iste godine, kada je dizajnirao kupaći kostim iz dva dijela sa otkrivenim pupkom. Problematika se sada javila u tome što je bilo veoma teško pronaći modela koji će ovaj kupaći predstaviti javnosti.

Ovom pozivu se odazvala plesačica Mišel Bernardini, pa ipak 40-ih godina 20. vijeka bikini modeli još uvijek nisu zaživjeli.

Njihovu popularnost tokom 50-ih godina podižu poznate ličnosti tog doba kao što su: Brižit Bardo, Ava Gardner, Merilin Monro i druge. Već tokom 60-ih godina, bikini se mogao vidjeti na svakoj prosječnoj ženi.

Kako je bikini kupaći kostim dobio ime?

Kraj Drugog svetskog rata jeste značio i kraj najvećeg sukoba u istoriji svijeta, ali ipak nije doneo i totalno zakopavanje ratnih sekira. Ubrzo kreće trka u naoružavanju od strane SAD-a i SSSR-a, koja je imala za cilj nadmoć u svjetskim okvirima.

Zbog toga je u blizini ostrva Bikini došlo do isprobavanja atomskih bombi od strane američke armije.

Nedugo zatim, tačnije posle samo par dana od isprobavanja nuklearki od strane amerikanaca, Francuz Luj Rajner odlučuje da plasira novi model kupaćeg kostima za koji se nadao da će izazvati sličnu “eksploziju”, kao što su bile one kod ostrva Bikini.

Otuda i ovakav naziv za danas veoma popularan kupaći kostim!

Događaji i ličnosti koji su podigli popularnost bikini kupaćih kostima

Možda i najveću eksploziju popularnosti, bikini model kupaćih kostima dobija 1953. godine kada se pojavila fotografija Brižit Bardo u njemu i to pred gostovanje na čuvenom filmskom festivalu u Kanu.

Ništa manje po pitanju popularnosti za bikini kupaće nije uradila ni Dajana Dors 1955. godine u Veneciji na Filmskom festivalu.

Pesma pod nazivom “Bitsy Teeny Weeny Yellow Polka Dot Bikini” obrađena je od jugoslovenske pjevačice Liljane Petrović pod nazivom “Bikini sa žutim tačkicama”, te je tada ovaj model kupaćeg doživeo ogromnu popularnost i na našim prostorima.

Na još veću planetarnu popularnost bikinija uticale su i:

Ursula Anders u serijalu filmova o Džejms Bondu – vjerovatno najseksipilniji kupaći kostim tog doba;

prva Plejboj zečica se pojavila u bikiniju na naslovnoj strani 1962. godine;

dvije godine kasnije je to uradila i jedna sportiskinja za magazin “Sports Illustrated”.

Pored toga što je bikini postao standardni komad odjeće na plažama širom svijeta, uticao je i na pojam ljepote tog vremena. Lepotice kao što su Merilin Monro i Rakel Valč imale su presudan uticaj.

Od tog trenutka, javila se bikini depilacija i djevojke na plažama sa glatko izbrijanom kožom.

Godine 2009. održana je najveća bikini parada u Johanesburgu sa ciljem borbe i prevencije protiv raka dojke.

Bikini modeli dobijali su na popularnosti vremenom i dugo im je trebalo, ali se na naki način smatraju i jednim dijelom borbe za prava žena, što je bila jedna od aktuelnijih tema 20. vijeka. Danas se bikini modeli mogu pronaći u veoma širokom rasponu modela, krojeva i dezena. Nabavite i vi model po želji i užvajte u sunčanju na plaži!

https://www.pexels.com/photo/group-of-women-wearing-bikini-on-body-of-water-815996/https://www.pexels.com/photo/photo-of-a-woman-under-flying-seagulls-764835/

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *