Košarkašice Srbije na krovu Evrope!

June 29, 2015, 7:54 am

Izabranice Marine Maljković savladale su u finalu odigranom u Budimpešti selekciju Francuske sa 76:68 i tako osvojile istorijsku prvu medalju sa šampionata Evrope za Srbiju!

Ovim trijumfom košarkašice Srbije obezbijedile su plasman na Olimpijske igre u Riju naredne godine.

Srpske košarkašice utakmicu su prelomile na kraju druge četfrtine, te prednost čuvale do kraja utakmice i na kraju zasluženo trijumfovale.

Najefikasnija u pobjedi Srbije bila je Ana Dabović sa 25 peona, koja je proglašena i najboljom igračicom prvenstva. Sonja Petrović je ubacila dva poena manje, dok je Danijel Pejdž upisala 12 poena.

S druge strane, Gruda je ubacila 16 poena, Čačuang 15, a Dumer 13.

Francuskinje su bolje ušle u meč, te nakon uvodnog izjednačenja prave seriju 6-0 za 9:3. Košarkašice Francuske održavaju prednost do polovine prvog perioda kada Srpkinje trojkom Milice Dabović ulaze u seriju od sedam poena u nizu za izjednačenje 15:15. Francuske košarkašice ponovo dižu nivo igre i na odmor odlaze sa +7 (22:15).

Početak druge dionice pripao je izabranicama Marine Maljković koje stižu na -2 (22:20). Francuskinje ponovo povećavaju prednost na sedam poena (32:25), da bi posljenje tri minute drugog perioda u potpunosti pripale srpskim košarkašicama, koje u treću dionicu ulaze sa prvom prednošću od početka susreta (33:32).

Košarkašice Srbije nastavljaju u istom ritmu i u nastavku utakmice i na 3:45 do kraja treće četvrtine imaju i najvećih +7 (49:42). Srpkinje održavaju prednost tokom terećeg perioda i u posljenjih 10 minuta ulaze sa četiri poena prenosti (53:49).

Francuskinje poenima Jakubu otvaraju posljenju dionicu i stižu na -2, da bi Srbija koševima Nevene Jovanović i Ane Dabović stigla do 57:51. Pet minuta kraja susreta Srbija zahvaljujući trojki Sonje Petrović ima do tada najvećih osam poena prednosti (67:59). Međutim, Francuskinje ulaze tada ulaze seriju i trojkom na 3:32 do kraja stižu na tri poena minusa (67:64).

Igračice Marine Maljković tada preuzimaju kontrolu na parketu i poenima Ane Dabović i Danijel Pejdž imaju maskimalnih + 9 (73:64). Do kraja utakmice srpske košarkašice održavaju prednost i na kraju zasluženo stižu do prvog zlata za Srbiju u istoriji.