Kormak: Izbjeglice sa Bliskog Istoka veliki teret za region

February 17, 2016, 10:50 am

 

 

Prema njenim riječima, SAD su radile s mnogim zemljama kako bi se stabilizovala granična bezbjednost i odvratili potencijalni teroristi od korištenja ruta kojima prolaze izbjeglice, donirale su biometrijsku opremu, a radi se i na tome da se ta oprema obezbijedi i za BiH da bi se ojačala bezbjednost granica.

U uvodnom obraćanju na konferenciji o temi “Bliski istok i Sjeverna Afrika: Bezbjednosni izazovi za jugoistočnu Evropu”, Kormakova je navela da su SAD obezbijedile više od 5,1 milijardu dolara humanitarne pomoći kako bi se pomoglo izbjeglicama, uključujući područja konflikta i zemlje koje su pogođene prilivom raseljenih lica.

“Zadnja tranša humanitarne pomoći obuhvatila je više od 600 miliona dolara direktne humanitarne pomoći i 325 miliona dolara pomoći za razvoj, od čega je oko 290 miliona dolara namijenjeno za školovanje mladih izbjeglica u Jordanu i Libanu”, istakla je ona i dodala da su SAD posvećene tome da se proširi ta humanitarna bezbjednosna mreža i stvore trajnije mogućnosti za izbjeglice širom svijeta.

Prema njenim riječima, danas ima više od 17 miliona ljudi koji su pobjegli sa Bliskog Istoka i iz Sjeverne Afrike, a samo u prošloj godini bilo je preko milion izbjeglica.

Ambasador NJemačke u BiH Kristijan Helbek napomenuo je da BiH nije pogođena masivnim dolaskom izbjeglica, ali da se situacija može i promijeniti zbog restriktivnih mjera koje se uvode.

“BiH, kao i neke druge zemlje u regionu, izložena je fenomenu stranih terorističkih boraca i ekstremnog nasilja. BiH je tome vrlo izložena zbog podijeljenosti po etničkim linijima i nedostatka kohezije”, istakao je on i dodao da se svi aspekti društva moraju uključiti kako bi BiH postala otpornija na bezbjednosne izazove.

Konferenciju “Bliski istok i Sjeverna Afrika: Bezbjednosni izazovi za jugoistočnu Evropu” organizovao je Centar za bezbjednosne studije “DŽordž Maršal”, u saradnji sa ambasadama SAD i NJemačke.

Cilj konferencije je da podrži regionalne zvaničnike u boljem razumijevanju bezbjednosnih izazova u jugoistočnoj Evropi sa posebnim osvrtom na nedavne događaje na Bliskom Istoku i Sjevernoj Africi, uključujući rastuću opasnost od ekstremizma. /SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *