Kobane – islamisti zauzeli kurdski štab

October 10, 2014, 4:01 pm

 

Pripadnici Islamske države uspjeli su da zauzmu gotovo pola grada Kobane, uključujući i štab kurdskih snaga, prenose lokalni kurdski izvori.

Američka centralna komanda saopštila je juče da je u udarima na okolinu Kobanea oštećen kamp za obuku boraca Islamske države, uništena zgrada i dva vozila, kao i da su likvidirane dvije jedinice Islamske države.

Uprkos vazdušnim udarima, džihadisti su uspjeli da zauzmu policijsku stanicu u istočnom dijelu Kobanea, saopštila je sirijska Opservatorija za ljudska prava. Ona navodi da je ubijeno 11 džihadista, a da su kurdske snage zarobile četvoricu pripadnika Islamske države.

Na tu stanicu su kasnije pale bombe međunarodnih snaga, navodi AFP i prenosi da i dalje traju žestoki okršaji u blizini stanice.

Opservatorija navodi da je od srijede više od 20 vazdušnih napada izvedeno i upozorava da je najmanje 200.000 stanovnika Kobanea pobjeglo preko granice na tursku teritoriju.

Od zaoštravanja sukoba u tom gradu poginulo je više od 500 ljudi, podaci su Opservatorije čije sjedište je u Londonu.

Bitku za taj grad mnogi vide kao glavnu probu za zemlje koje učestvuju u vojnoj kampanji koja je preselila sirijski građanski rat na sama “vrata” Turske.

Raste pritisak na Ankaru

U tom pogledu je borba za Kobane pojačala pritisak na Ankaru da preuzme snažniju akciju sa saveznicima sa kojima su odnosi već počeli da se zatežu zbog viđenja dvije strane oko dugoročne strategije Vašingtona u Siriji.

Premijer Turske Ahmet Davutoglu rekao je da je Turska protiv Islamske države na isti način kao što je protiv predsjednika Sirije Bašara el Asada.

“Asad i Islamska država su odgovorni za sve ove događaje i tragedije”, rekao je turski premijer novinarima u Ankari.

“Niko ne može da dokaže da Turska podržava Islamsku državu”, zaključio je Davutoglu.

Turski zvaničnici ranije su saopštili da, iako ne žele da Kobane padne u ruke džihadista, ne žele ni da preuzimaju veću ulogu sve dok koalicija ne izađe sa širom strategijom koja bi obuhvatala i napade na sirijskog predsjednika Bašara el Asada, koji, kako vjeruju, može da ima najveće koristi od poraza Islamske države.

Međutim, Bijela kuća je poručila Ankari da napadi “na Asadov režim nisu u fokusu međunarodne koalicije i SAD”.

Američki sekretar odbrane Čak Hejgel izjavio je juče da se učešće Turske odnosi na omogućavanje da se koristi njena vojna baza u Inčirliku, u blizini granice sa Sirijom, i dogovor za obuku i opremanje umjerenih sirijskih snaga.

Ankara je zatražila stvaranje tampon zone unutar sirijske teritorije kako bi se obezbijedila granica, ali su Pentagon i Bijela kuća saopštili da SAD ne razmišlja o toj opciji jer je “skupa i kompleksna za izvođenje”.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *