Kakve su šanse da svi u opoziciji podrže Šarovića i Trivićevu

June 27, 2022, 7:22 pm

Kandidatura predsjednika SDS, Mirka Šarovića, za člana Predsjedništva BiH bila je očekivana, što se ne bi moglo reći za njegovu ispruženu ruku prema DNS i Nenadu Nešiću, koga je opozicija već ispisala iz svojih redova.Šarović nije direktno pozvao Nešića da, kao predstavnik tzv. trećeg puta, povuče svoju kandidaturu za člana Predsjedništva BiH i podrži njega, ali je gotovo izvjesno mislio na to kada je izjavio da „trećeg puta nema“ i da se radi o referendumskom pitanju da li su svi za promjenu vlasti u Srpskoj ili ne.

Ako se tome dodaju susreti Šarovića i Nešića u proteklom periodu, sumnja u dogovore iza kulisa dobija na snazi. Zanimljivo, istovremeno se šire priče da DNS nikada nije ni bio iskrena opozicija i da je „trojanski konj“ u njihovim redovima. Zagovornici ove teorije za dokaz uzimaju to što Milorad Dodik i vrh SNSD gotovo nikad loše ne govore o Nešiću, za razliku od prvaka PDP i SDS, koji mogu da naprave izložbu negativnih epiteta koje im lijepi vlast. Očigledno, takve priče lideru SDS ne smetaju i kaže da su bitni svi, bez obzira da li su parlamentarna ili vanparlamentarna stranka, svjestan da samo tako ima šansu na izborima.

Glasovi Bošnjaka
Proteklog vikenda Šarović je demantovao bilo kakve tajne sastanke i dogovore s Nešićem, ali je lider DNS potvrdio da ga je Šarović zvao da ove sednice sjednu za sto.

Osim njih dvojice, kandidat za Predsjedništvo je i Vojin Mijatović u ime SDP BiH. Ne dešava se često da stranka sa sjedištem u FBiH kandiduje nekoga za člana Predsjedništva BiH iz RS, pa još nekog ko se izjašnjava kao Srbin. Šanse za pobjedu Mijatovića su nikakve, ali je pitanje šta je onda smisao kandidature?! Možda da pokupi „probosanske“, mahom bošnjačke glasove, upravo one oko kojih se vlast i opozicija u RS otimaju, ili ih se gnušaju, u zavisnosti od političke potrebe. Upravo od ugla iz koga posmatrate ovu temu zavisi i odgovor na pitanje „za koga na izborima radi Mijatović“.

Ko će u ime SNSD i vladajuće koalicije u trku za Predsjedništvo BiH zvanično još nije poznato, a nezvanično je kandidaturi najbliža Željka Cvijanović, aktuelna predsjednica RS i potpredsjednica SNSD.

Ko je kriv za raskol
Ništa manje zanimljivo neće biti ni na izborima za predsjednika RS, gdje je PDP davno kandidovao Jelenu Trivić, DNS Radislava Jovičića, a kandidaturom prijete i iz SPS Gorana Selaka, jer još ni sa kim nisu potpisali koalicioni sporazum. Možda baš zbog toga Jelena Trivić polako mijenja priču i poziva na dogovor.

– Kako vrijeme bude odmicalo mi ćemo imati jednog kandidata – tvrdi ona.

Na prvu, uslijedila je oštra reakcija Jovičića, koji je Trivićevu optužio da je upravo ona, odnosno njena rana kandidatura, bila jedan od razloga raskola u opoziciji.

Ako i bude jedan kandidat opozicije, na crtu će mu vjerovatno lider SNSD, Milorad Dodik. Odluka SNSD očekuje se početkom jula, a potom i stav vladajuće koalicije. Osim US Nenada Stevandića, koji baš nije zadovoljan činjenicom da SNSD daje oba kandidata, a da drugi bude Cvijanovićeva, ne očekuju se veće turbulencije u koaliciji.

– Opšte je poznato da opozicija kakve-takve šanse ima samo ako je ujedinjena iako, imajući u vidu njenu trenutnu snagu, ni to neće biti dovoljno. Ali, izbori su šansa da se provjeri realna snaga jedne stranke ili političke grupacije. Odavno postoji problem razjedinjenosti opozicije, što je u ambijentu interesne politike i borbe za vlast i normalna politička pojava. Već sada opozicija ima više kandidata za pojedinačne funkcije. Potpuno je jasno da to ne vodi uspjehu i da više koristi političkim protivnicima – kaže za Srpskainfo prof. dr Drago Vuković, sociolog i redovni profesor Univerziteta u Istočnom Sarajevu.

Problem liderstva
Ali, dodaje Vuković, ovi novi signali od Šarovića i Trivićeve, koji pozivaju „pobjegle“ da se vrate, može biti nekakav iskorak u pravcu objedinjavanja opozicije.

– Nisam siguran da će se to i desiti. Suštinski, tu postoji problem liderstva u opoziciji. Da li je to PDP preko Trivićeve i Stanivukovića, ili SDS koji bi to trebao biti po logici stvari. Ovdje mi se čini da je PDP sebe već vidio kao vođu opozicije, a da je kandidovanje Šarovića posljednji pokušaj spasavanja SDS kao važne partije za Srpsku – smatra Vuković.

Istovremeno, nije vidljiva razjedinjenost političke koalicije okupljene oko SNSD. Da li je to snaga lidera SNSD ili istinska politička sinergija ove grupacije, Vuković kaže da je teško procijeniti.

– Pozicija je čuvala svoje jedinstvo tako što je stimulisala političke raskole i podjele u drugim partijama, a SNSD je to ponekad radio i s koalicionim partnerima. Sve su to pojave u postkomunističkim politikama koje nikako da pokažu sposobnost za istinski politički pluralizam. Ne vjerujem da će u vladajućoj koaliciji biti gužve oko personalnih rješenja. Ovdje može biti drugi problem. Treba imati pravu procjenu ko će kome na crtu. Lično mislim da je ključ u borbi za predsjednika Republike, a to neće biti tako lak posao za bilo koju političku grupaciju, bez obzira na njihovu realnu snagu. Svašta se tu može dešavati, a i komplikovati. Tu svakako ne mislim na izjave Crnatka i Trivićeve kako svi znaju ko će biti predsjednik. To je lijep način bježanja od realnosti i stvarnog stanja politike – zaključuje Vuković.

Kako Dodik kaže
Politikolog Velizar Antić vjeruje da će svi oni koji se predstavljaju da su opozicija podržati Jelenu Trivić i Mirka Šarovića na izborima.

-Ukoliko je pitanje da li će opozicione partije ići sa jednom listom, sasvim sam siguran da se to neće dogoditi. Niti bi to bio dobar potez zbog takvog načina raspodjele mandata, gdje bi mnogo veći broj mandata dobilo nekoliko opozicionih političkih partija ukoliko idu s pojedinačnim listama – kaže Antić za Srpskainfo.

I on je mišljenja da neće biti nikakvih turbulencija u vladajućoj koaliciji prilikom isticanja zajedničkih kandidata.

– Na toj strani političkog spektra će biti onako kako kaže Milorad Dodik. Sve ostale male stranke u vlasti su jako dobro svjesne činjenice da one uopšte i opstaju na političkom nebu zahvaljujući činjenici da su u vlasti. I nipošto neće rizikovati da izgube tu poziciju ukoliko se zamjere Dodiku. Dakle, sve male koalicione partije SNSD će podržati kandidate SNSD na izborima – tvrdi Antić.

Izvan opozicione gužve, bar za sada, ostali su opozicionari visokog rejtinga – gradonačenik Banjaluke, Draško Srtanivuković, i poslanik i lider Liste „Za pravdu i red“, Nebojša Vukanović. Može li to da košta opozicioni blok?

– Veoma je vidljiv taj politički pristup koji još ne priznaje i ne prepoznaje snagu novih lidera. Takvih na našoj političkoj sceni i nema mnogo. PDP je, nadam se, svjestan da ga je od potpunog propadanja spasao prije svih Stanivuković. Zašto sada nije u prvom planu? Moguće da ga čuvaju za neke nove izbore ili misle da je još mlad. Što se tiče Vukanovića, on je više borac za običnog čovjeka, više rijaliti političar i kao takav ne uklapa se u tradicionalne obrasce politike – smatra Drago Vuković.

Srpskainfo

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *