Jedini slučaj otmice aviona koji nikad nije riješen: Otmičar koji je nestao tokom leta

March 23, 2016, 9:22 am

To je jedina otmica aviona koja nikada nije riješena Losangeleški pisac Erik Fajfer podsjetio je da ni dandanas FBI nije riješio misteriju nestanka otmičara koji je 1971. oteo avion na letu Portland Sijetl praktično nestao sa 200.000 dolara otkupnine. To je, u stvari, i jedini neriješeni slučaj otmice aviona uopšte.

Boeing 727 kompanije Nortvest Orient Erlajns oteo je 24. decembra 1971., još puno prije nego što su bezbjednosna pravila uvela obavezno pokazivanje ličnih dokumenata pri kupovini avionskih karata.

Predstavio se kao D. Kuper i putnici i osoblje zapamtili su ga kao muškarca u srednjim četrdesetima, visokog oko 180 centimetara, vrlo opuštenog i izrazito pristojnog i smirenog čovjeka. Kratko nakon polijetanja, 22-godišnjoj stjuardesi Florens Šafner pored sebe dao je cedulju koju je ona, smatrajući da je riječ o još jednom avionskom upucavanju, stavila u torbicu.

Međutim, on joj je smireno rekao: “Gospođice, mislim da biste trebali pogledati što tamo piše jer imam bombu”, a onda joj je pažljivo pokazao unutrašnjost torbe koju je držao uz sebe. Imala je što i da vidi.

Četiri valjka, za koja joj je dometnuo da se ispod njih nalaze još četiri, a sve isprepleteno kablovima. Tražio je, osim novca, i padobran i jako je pazio da ostali putnici ne saznaju šta se događa.

Zbog opasnosti od panike kod ostalih 36 putnika, posada ga je podržala. Dok su FBI i ostale službe nabrzinu skupljale novac, milion i po dolara u današnjoj protivvrijednosti, a sve u novčanicama od po 20 dolara, pritom jednu po jednu fotografišući kako bi mu se moglo ući u trag, avion je kružio nad aerodromom nekih 20-ak kilometara južno od aerodroma grada Sijetl. I kad su bili gotovi, otmičar je posadi rekao da sad mogu prizemljiti. Novac je dobio, kao i padobran, a zauzvrat je pustio sve osim pilota i kopilota. I opet su uzletjeli. Sad prema Rinu u Nevadi.

Naredio im je da lete oko 1600 metara ispod uobičajene visine. Odjednom, dok su pilot i kopilot bili u kabini, shvatili su da se otvaraju vrata. Bilo je to oko 20.30 sati. Bila je mrkla noć, vrijeme nije bilo baš najbolje, a i avion je u tom trenutku letio brzinom od nešto malo manje od 400 kilometara na sat. Fantomski otmičar definitivno nije imao najbolje šanse da preživi.

Pa ipak, nikad nije pronađeno ni njegovo tijelo ni novac koji je imao uz sebe. Tek 1980. pokazao se nekakav blijedi trag kad je osmogodišnji dječak Brajan Ingram pronašao gomilu otrcanog novca dok je sa svojim ocem bio na izletu na rijeci Kolumbiji. Teorija da bi to mogli biti ostaci otmice iz 1971. pao je u vodu jer bi papir dotad već sasvim istrunuo. Priča o otmičaru iz 1971. ušla je odavno i u opštu kulturu. Pričom se bavio National Geographic, legendu su mnogi trpali u svoje TV emisije o neriješenim misterijama, opjevale su ga mnoge pjesme, a D. Kuperom bio je inspirisan i komični film iz 1981. u kojem je glumio Robert Duval. U svakom slučaju, nakon ove otmice, putnici su morali pokazivati svoje lične dokumente pri kupovini karata.

 

(NN, express)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *