Izvještaji o udesu helikoptera, primarna odgovornost na članovima posade

April 3, 2015, 6:38 pm

Postoji sumnja da dio odgovornosti snosi i jedan broj pripadnika Vojske Srbije, kao i civilna lica, smatra Tužilaštvo.

Više javno tužilaštvo objavilo je početna saznanja u vezi sa istragom o padu vojnog helikoptera 13. marta, kada je stradalo sedam osoba.

U saopštenju Tužilaštva se navodi da je “u ovoj fazi utvrđivanja činjenica i okolnosti pod kojima se dogodila nesreća došlo do početnih saznanja”.

Ističe se da je odgovornost za udes vojnog vazduhoplova primarno na članovima posade helikoptera XT-48. Takođe se navodi da postoje osnovi sumnje da dio odgovornosti snosi i jedan broj aktivnih pripadnika Vojske Srbije.

Postoje i indicije za eventualnu odgovornost i određenog broja civilnih lica.

Tužilaštvo je došlo do saznanja na osnovu nalaza i mišljenja Komisije za ispitivanje uzroka udesa vojnog vazduhoplova i ostalih pribavljenih isprava i dokumenata u vezi sa udesom.

Tužilaštvo saopštava da će sprovesti istražne radnje protiv određenog broja lica u cilju potpunog utvrđivanja svih relevantnih činjenica u vezi sa konkretnim događajem.

– Ujedno Vas obavještavamo da je Više javno tužilaštvo u Beogradu saglasno sa Ministarstvom odbrane da podatke sadržane u sačinjenim izvještajima učine dostupnim javnosti, saopštilo je Više javno tužilaštvo u Beogradu.

RTS nije imao uvid u izvještaje. Nezvanično saznajemo da u izvještaju tehničke komisije piše da je obdukcioni nalaz pokazao da je pilot Omer Mehić imao 0,68 promila alkohola u krvi, i 1,3 promila u urinu. Prije ulaska u helikopter, RTS nezvanično saznaje, nije urađen alko-test, iako je to predviđeno prije svakog leta.

U izvještaju se navodi i da je prije polijetanja helikoptera general Predrag Bandić, u skladu sa procedurama informisao zruženu opretativnu komandu koja je potom informisala načelnika Generašlštaba Ljubišu Dikovića – on je u roku od šest minuta mogao da spriječi poletanje, promijeni paramentre leta ili da zeleno svjetlo za polijetanje.

Vojni helikopter je pao u Surčinu 13. marta uveče, kad je poginulo svih sedam osoba koje su se nalazile u letjelici: četiri vojna člana posade, dva zdravstvena radnika i beba kojoj je trebalo da bude ukazana pomoć.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *