Ivanov neće da potpiše ukaz o proglašenju Zakona o jezicima

March 15, 2018, 10:41 am

Nakon što je Sobranje sinoć, bez rasprave o 35.569 amandmana opozicije, usvojilo ovaj zakon, Ivanov je saopštio da neće potpisati ukaz o proglašenju zakona koji je donesen na takav način, van svih procedura, bez debate o amandmanima, navodeći da mu to ne dozvoljavaju Ustav i savjest.

Makedonski mediji pišu da su velike šanse da zakon bude samo “stara hartija”, ukoliko ga predsjednik Ivanov, iako je obavezan, ne potpiše.

Prema članu 75 Ustava, Ivanov je obavezan da potpiše ukaz o proglašnju Zakona o jezicima, jer je već iskoristio pravo veta, ali nije propisan rok u kome treba to da učini.

Ovo otvara mogućnost da zakon uopšte na bude objavljen u Službenom listu, odnosno da ne može započeti njegova primjena.

Zakon o upotrebi jezika kojim se uvodi veća zastupljenost albanskog jezika usvojen je 11. januara u Sobranju u odsustvu opozicije, a predsjednik Makedonije odbio je da ga potpiše i vratio ga u parlament.

Ivanov je tada obrazložio da u zakonu postoje dijelovi, članovi i stavovi kojima se krši Ustav.

Hristijan Mickoski, lider VMRO-DPMNE koja je podnijela 35.569 amandmana na Zakon o upotrebi jezika, izjavio je sinoć da njegova stranka neće priznati zakon i da će po objavljivanju u Službenom listu podnijeti apelaciju Ustavnom sudu o utvrđivanju njegove ustavnosti.

Izglasavanju Zakona o jezicima sinoć je prethodio incident jer je doskorašnji lider VMRO-DPMNE Nikola Gruevski prišao stolu predsjednika parlamenta Talata Džaferija, izvadio Džaferijevu karticu iz sistema za glasanje i prolio vodu po stolu, nakon čega je Džaferi proglasio pauzu.

Između Džaferija i Gruevskog stalo je obezbjeđenje, pa je incident prekinut.

Zakon o upotrebi jezika u 25 članova reguliše upotrebu jezika. Osim makedonskog i albanski postaje službeni na cijeloj teritoriji, a dvojezičnost će se primjenjivati u svim državnim institucijama, javnim preduzećima, agencijama, direkcijama, ustanovama i organizacijama.

Ukoliko organi ne budu poštovali odredbe zakona suočiće se sa kaznama u iznosu od 4.000 do 5.000 evra, upozoravaju skopski mediji.

Zakonom je, između ostalog, predviđeno dvojezično vođenje sjednice Vlade i Sobranja, dvojezične uniforme policije, vatrogasaca i zdravstvenih radnika, nazivi ulica, trgova, mostova, graničnih prelaza, aerodroma i drugih infrastrukturnih objekata.

Za primjenu albanskog jezika, prema ovom zakonu, osniva se agencija koja će brinuti o promociji i zaštiti jezika, a nadzor u sprovođenju obavljaće Inspektorat za upotrebu jezika.

Za primjenu Zakona o upotrebi jezika biće neophodno najmanje 1,7 miliona evra iz budžeta Makedonije.

Zvanična Tirana i prištinske vlasti pozdravile su usvajanje ovog zakona u makedonskom parlamentu.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *