Istraga o padu aviona, Kijev i Moskva se optužuju

July 18, 2014, 6:05 pm

IZ SATA U SAT

19.36 – Ministarstvo odbrane Rusije demantovalo je navode da se ruski raketni sistemi nalaze u rukama proruskih snaga u Ukrajini. “Nikakav raketni sistem Buk, niti bilo koja vojna oprema nije prešla rusko-ukrajinsku granicu”, rekao je zvaničnik ministarstva i dodao da “takvi prelasci ne mogu da se obave u tajnosti”, prenosi Raša tudej.

19.08 – Ministar inostranih poslova Austrije Sebastijan Kurc zahteva hitnu i potpunu istragu pada aviona u istočnoj Ukraijini. Kurc insistira na punom i bezbedanom pristupom mestu pada aviona, kako bi se omogućila nezavisna istraga, kao i dostojanstveno izvlačenje tela.

18.53 – Holandski premijer Mark Rute obećao je da, ukoliko se ispostavi da je uzrok rušenja malezijskog putničkog aviona na istoku Ukrajine bio napad, neće stati dok ne budu pronađeni odgovorni za to.

18.35 – Američki predsednik Barak Obama rekao je da je projektil zemlja-vazduh, ispaljen s teritorije u Ukrajini pod vlašću proruskih snaga, srušio malezijski putnički avion i potvrdio da je među poginulima jedan Amerikanac.

17.01 – Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), saopštila je danas da je 30 njenih zaposlenih stiglo na mesto u blizini Donjecka u Ukrajini, gde se juče srušio malezijski putnički avion MH17, sa 298 putnika i članova posade kako bi učestvovali u istrazi.

17.00 – Generalni sekretar UN Ban Ki-mun je alarmiran “brojnim i kredibilnim izveštajima koji ukazuju da je korišćena sofisticirana raketa zemlja-vazduh” da bi bio oboren malezijski avion iznad Ukrajine, izjavio je danas visoki zvaničnik UN Džefri Feltman.

Direktor UN za politička pitanja Feltman rekao je u Savetu bezbednosti UN da će otputovati narednih dana u Moskvu i Kijev, javio je Rojters.

16.29 – Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija zatražio je danas “punu, detaljnu i nezavisnu međunarodnu istragu” u vezi pada malezijskog aviona na istoku Ukrajine i pozvao sve strane da omoguće istražiteljima pristup mestu pada letelice.

16.03 – Kineska državna novinska agencija Sinhua upozorila je danas da ne treba ishitreno implicirati da je Rusija umešana u obaranje malezijskog aviona iznad istočne Ukrajine, dodajući da odgovorni za to moraju biti privedeni pravdi zbog “nedopustivog terorističkog napada”.

U svom komentaru agencija Sinhua je navela da su zvaničnici iz SAD, Australije i drugih zapadnih zemalja požurili sa zaključcima, upirući prstom u proruske snage na istoku Ukrajine i okrivljujući Rusiju za eskalaciju nasilja.

15.46 – Bivši kubanski lider Fidel Kastro okrivio je ukrajinsku vladu za jučerašnje obaranje malezijskog putničkog aviona.

U saopštenju koje su danas objavili kubanski državni mediji, Kastro ističe da je avion leteo iznad teritorije koju kontroliše “ratoborna vlada ukrajinskog predsednika Petra Porošenka”, prenosi AP.

13.22 – Ukrajinska vojska nije koristila rakete tokom borbi sa proruskim snagama na istoku Ukrajine i malezijski avion koji je pao na tom području bio je van domašaja sistema koji vojska te države koristi, saopštili su danas ukrajinski zvaničnici.

13.17 – Predsednica Gornjeg doma ruskog parlamenta Valentina Matvijenko izjavila je danas da odgovornost za pad malezijskog aviona MH17 na istoku Ukrajine leži na ukrajinskoj vladi.

12.54 – Britanski premijer Dejvid Kameron izjavio je da je moguće da je avion oboren iznad istočne Ukrajine i da ukoliko to bude dokazano, odgovorni treba da budu izvedeni pred lice pravde.

11.58 – Ministri spoljnih poslova EU okupiće se u utorak kako bi razmotrili situaciju nakon pada aviona, kada su je svih 298 putnika i članova posade poginulo.

11.38 – Malezijski ministar saobraćaja Liov Tiong Lao izjavio je da bi, ukoliko se utvrdi da je malezijski putnički avion oboren na istoku Ukarajine, to bilo “u suprotnosti sa svim pravilima ljudskog ponašanja”.

11.35 – Na osnovu transkripata presretnutih telefonskih razgovora između ruskih vojnih obaveštajaca i proruskih snaga, koje je objavila ukrajinska bezbednosna agencija SBU, avion juče je navodno oborila grupa Kozaka, tvrdi danas “Kijev post”.

10.50 – Premijer Ukrajine Arsenij Jacenjuk izjavio je da proruski aktivisti, za koje Kijev veruje da su oborili malezijski avion treba da odgovaraju pred međunarodnim sudom u Hagu.

10.40 – Više zapadnih obaveštajnih službi i vlada ima saznanja da iza rušenja aviona stoje proruske snage u istočnoj Ukrajini, piše nemački tabloid “Bild”.

10.14 – Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) najavila je da će popodne održati vanredni sastanak na kome će se razgovorati o malezijskom avionu.

09.41- Ukrajina je zatvorila vazdušni prostor iznad istočnih regiona gde sporovodi bezbednosnu opeaciju protiv proruskih aktivista, saopštilo je Minstarstvo za infrastrukturu.

09.16 – Avion malezijske aviokompanije je bio tehnički ispravan i je prošao sve neophodne kontrole, saopštila je aviokompanija. Boing 777-200 je poslednju proveru prošao 11. jula ove godine na aerodromu u Kuala Lumpuru, a sledeća kontrola bila je predviđena za 27. avgust.

08.57 – Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun izjavio je da “postoji očita potreba za potpunom i transparentnom međunarodnom istragom” o padu malezijskog aviona.

08.31 – Spasilačke ekipe pronašle su drugu crnu kutiju iz aviona, javio je snimatelj birtanske novinske agencije Rojters, dok je na licu mesta do sada pronađeno 121 telo od 298 putinka i članova posade koji su poginuli.

08.27 – HIV zajednica širom sveta je u žalosti zbog nepotvrđenih izveštaja objavljenih u Australiji da je 100 putnika malezijskog aviona, koji se u sredu srušio iznad istočne Ukrajine, išlo na međunarodnu konferenciju posvećenu epidemiji virusa HIV koji izaziva sidu.

01.52 – Američke vazduhoplovne kompanije odlučile su da ne lete kroz vazdušni prostor u blizini rusko-ukrajinske granice, saopštila je Američka vazduhoplovna federacija (FAA).

01.13 – Avion nije pre pada uputio nikakav poziv za pomoć, izjavio je malezijski premijer Nadžib Razak.

Azijske zemlje traže punu istragu o nesreći

Gubitak još jednog aviona “Malezija erlajnsa” u roku od šest meseci izazvao je šok i tugu širom sveta uz pozive na punu istragu, kao i Dan žalosti u Australiji, čiji je premijer Toni Abot izjavio da je odgovor Rusije na obaranje malezijskog aviona iznad Ukrajine “duboko nezadovoljavajući”.

“Moram da vam kažem da je prvi odgovor ruskog ambasadora bio da za ovo okrivi Ukrajinu i moram da kažem da je to veoma, veoma nezadovoljavajuće”, rekao je Abot, istakavši da rušenje aviona “nije bilo nesreća, već zločin”, preneo je AFP.

Među 298 putnika i članova posade koji su u četvrtak, svi do jednog kako se pretpostavlja, poginuli kada je avion “Malezija erlajnsa” po podne oboren na teritoriji Ukrajine, 60 kilometara od granice sa Rusijom, bilo je između ostalih i 28 Australijanaca, kao i jedan Kanađanin.

Kanadski premijer Stiven Harper rekao je danas da je “ruska agresija koren aktuelnog sukoba” u Ukrajini.

“Iako ne možemo još da znamo ko je odgovoran za napad (na avion), nastavljamo da osuđujemo vojnu agresiju Rusije i nezakonitu okupaciju Ukrajine”, saopštio je Harper, dodavši da je to “u korenu aktuelnog sukoba u regionu”, prenela je francuska agencija.

Premijer Kanade izrazio je šok i žalost povodom rušenja aviona, a Otava je ponudila svoju pomoć u utvrđivanju okolnosti te tragedije.

Istovremeno, zemlje azijsko-pacifičkog regiona su danas pozvale na punu istragu o rušenju malezijskog aviona koji je leteo iz Amsterdama ka Kuala Lumpuru, a za koji američki zvaničnici veruju da je oboren u ukrajinskom vazdušnom prostoru, prenosi AFP.

Među poginulima je bilo i 12 Indonežana, a predsednik Indonezije Susili Bambang Judhojono rekao je da je avion pogođen iz vojnog oružja i da je to kršenje međunarodnog prava, “pa čak i zakona rata”.

“Zbog toga, ukoliko istraga dokaže da se upravo to dogodilo, Indonezija se nada da će krivci biti teško kažnjeni”, istakao je on.

Judhojono je pozvao Indonežane da izbegavaju letove kroz ratne i konfliktne zone,

uključujući Ukrajinu, granicu Ukrajine i Rusije i pojas Gaze.

Premijer Singapura Le Hsien Long napisao je na Fejsbuku da je šokiran i tužan zbog tragedije, a singapursko Ministarstvo spoljnih poslova je izrazilo solidarnost sa susednom Malezijom i pozvalo na punu i transparentnu istragu.

I šef diplomatije Novog Zelanda Marej Mek Kali pozvao je na punu istragu o rušenju aviona i potvrdio da je jedan australijski državljanin bio u avionu zajedno sa svojom suprugom, Holanđankom, kao i jedna Britanka koja je odavno državljanka Novog Zelanda.

Ukrajinske vlasti nazvale su nesreću “terorističkim činom” i optužile proruske snage da su oborile avion protivavionskim sistemom BUK koji im je dostavila Rusija, dok separatisti tvrde da nemaju te rakete i da je avion srušila ukrajinska vojska.

Pripadnici proruskih snaga na istoku Ukrajine saopštili su da su pronašli “crnu kutiju” malezijskog aviona i da su spremni na privremeno primirje kako bi bila omogućena istraga na mestu gde se srušio avion.

Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da su ukrajinske vlasti odgovorne za pad aviona, istakavši da se to ne bi dogodilo da Kijev nije ponovo pokrenuo vojnu ofanzivu protiv proruskih snaga na istoku zemlje.

Posle nesreće, evropska organizacija za bezbednost vazdušnog saobraćaja Evrokontrol saopštila je da su ukrajinske vlasti zatvorile vazdušni prostor nad istočnim delom zemlje.

U međuvremenu, Velika Britanija je zatražila hitan sastanak Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN) da bi se razmotrila krizu u Ukrajini.

Generalni sekretar UN Ban Ki-mun izjavio je da “postoji očita potreba za potpunom i transparentnom međunarodnom istragom” o padu malezijskog aviona.Tim povodom je za danas zakazana hitna sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, koja će početi u 10 sati po lokalnom, odnosno 16 sati po srednjeevropskom vremenu.

Na vest o padu malezijskog aviona nad Ukrajinom reagovali su svetski lideri, ocenivši ovaj događaj kao šokantan i pozivajući na sprovođenje međunarodne istrage o uzrocima nesreće.

Američki predsednik Barak Obama rekao je da je pad malezijskog putničkog aviona na istoku Ukrajine užasna tragedija i dodao da zvaničnici SAD pokušavaju da ustanove da li je u njemu bilo američkih državljana.

Obama je rekao i da će SAD pružiti svu potrebnu pomoć u istraži o uzrocima ove nesreće, što je u telefonskom razgovoru s ukrajinskim predsednikom Petrom Porošenkom, ponovio i potpredsednik vlade Džozef Bajden.

Prema saopštenju Kremlja, predsednici SAD i Rusije Barak Obama i Vladimir Putin razgovarali su o nesreći telefonom.

Putin je takođe uputio saučešće malezijskom premijeru Nadžibu Razaku, zamolivši da prenese iskrene reči saosećanja i podrške rođacima i najbližima poginulih.

Visoka predstavnica EU Ketrin Ešton pozvala je na pokretanje međunarodne istrage o nesreći, rekavši da okolnosti pod kojima se dogodila moraju biti razjašnjene bez odlaganja.

Isti stav izneo je i generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen, koji je izjavio da je šokiran izveštajima o padu malezijskog putničkog aviona u istočnoj Ukrajini i zatražio međunarodnu istragu.

Šokiranost i žaljenje zbog ove nesreće izrazio je i britanski premijer Dejvid Kameron, na svojoj stranici na društvenoj mreži Tviter, dodajući da se zvaničnici vlade sastaju da bi razmotrili okolnosti pod kojima se ona dogodila.

Predsednik Francuske Fransoa Oland uputio je saučešće porodicama žrtava i ponovio poziv Eštonove na pokretanje međunarodne nistrage o nesreći.

Na nezavisnu međunarodnu istragu o nesreći pozvala je i Nemačka.

“Očekujemo da bude učinjeno sve što je potrebno da se, što je pre moguće, osvetli ovaj slučaj”, rekao je šef nemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer.

“Prestravljen sam zbog vesti iz istočne Ukrajine. Zbog toga što su stotine nedužnih ljudi izgubile život na takav užasan način”, rekao je Štajnmajer.

Štajnmajer nije želeo da odgovori na pitanje novinara da li Nemačka deli mišljenje Ukrajine o uzrocima nesreće.

Zahteve za međunarodnu istragu o uzrocima pada aviona uputili su nešto ranije večeras predsednici Evropske komisije Žose Manuel Barozo i predsednik Saveta Herman Van Rompej, a holandski premijer Mark Rute izjavio je da je pad malezijskog aviona “verovatno najgora avionska nesreća u istoriji Holandije”.

Prema rečima potpredsednika “Malezija erlajnsa” Huiba Gortera, koji se novinarima obratio na na amsterdamskom aerodromu Shiphol, sa kojeg je let MH 17 poleteo za Kuala Lumpur, u avionu je bilo 283 putnika i 15 članova posade.

Pored najmanje 154 Holanđana, među putnicima je bilo i 27 Australijanaca, 23 Malezijca, 11 Indonežana, šest Britanaca, četiri Nemca, četiri Belgijanca, tri Filipinca i jedan Kanađanin, dok je nacionalnost preostalih 47 putnika zasad nepoznata, rekao je Gorter.

On je dodao i da su svih 15 članova posade bili Malezijci.

Kako je ranije objavila agencija Rojters, prema saopštenju ukrajinskog MIniistarstva spoljnih poslova, među putnicima su bila 23 američka državljana, a prema rečima šefa francuske diplomatije Lorana Fabijusa i najmanje četvoro državljana Francuske.

UKRAJINA ZATVORILA VAZDUŠNI PROSTOR IZNAD ISTOČNIH DELOVA

Ukrajina je zatvorila vazdušni prostor iznad istočnih regiona gde sporovodi bezbednosnu opeaciju protiv proruskih aktivista, saopštilo je danas Minstarstvo za infrastrukturu.

Na veb sajtu Ministarstva je navedeno da je vazdušni prostor u potpunosti zatvoren iznad Donjecka i Luganska gde se odvijaju sukobi i da su delimično zabranjeni letovi u susednom regionu oko Harkova, preneo je Rojters.

Ruske aviokompanije, takođe, su ograničile svoje letove u Ukrajinu nakon pada malezijskog aviona.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *