Ispovijest bivših »nevjesta džihada«

April 21, 2015, 3:40 pm

Doa i Um Ous, kojima ovo nisu prava imena, uspjele su da iz sirijskog grada Rake, uporišta Islamske države, pobjegnu u Tursku, gdje borave ilegalno strahujući za život.

Za britanski Sky News govore o zadacima koje su imale dok su bile pripadnice ženske brigade poznate pod nazivom al Kansa, a to su patroliranje gradom, pretresanje kuća, kao i kažnjavanje žena koje nisu poštovale stroga pravila IS.

Dok su arapske žene imale zaduženja u urbanim sredinama, strankinjama je često bilo dozvoljeno da se bore na frontu.

Doa (20) priznaje da je vremenom zavoljela svog muža Saudijca, borca Islamske države koji ju je ubijedio da je posvetiti život tome pravi put. Siriju je napustila nakon što se on raznio u samoubilačkom napadu.

I dok je najčešće bičevala i kažnjavala druge, Doa priznaje da je nerijetko morala da bičuje i samu sebe.

“Postoje različiti stepeni kažnjavanja. Ukoliko uhvatimo ženu koja pokušava da pobjegne, dobiće 60 udaraca bičem. Drugačija kazna slijedi onima koje ne poštuju kodeks oblačenja”, kaže Doa i objašnjava da ženi koja ne nosi burku ili nosi cipele sa štiklom sleduje kazna od 40 udaraca.

Ona priznaje da žali zbog svega što je uradila, a da ju je najviše uznemiravalo bičevanje starijih žena koje nisu poštovale propise IS i nosile odgovarajuću odjeću.

“U tim ženama sam vidjela svoju majku. Djevojke bi trebalo da budu propisno odjevene ali starije žene ne. A zbog toga su bile bičevane i ponižavane”, dodaje Doa.

Islamska država je osnovala ovu brigadu prošle godine kako bi kažnjavala žene koje ne poštuju njihova striktna pravila, što podrazumijeva da moraju biti pokrivene u javnosti, kao i da uvijek budu u pratnji muškaraca.

Da bi žena postala članica brigade neophodno je da prođe četvoronedjeljnu obuku za rukovanje oružjem, a plata je bila 70 funti mjesečno.

Um Ous kaže da je u brigadi upoznala mnogo stranih žena, iz Evrope, pa čak i Japana. I ona je, poput mnogih žena u Raki, bila udata više puta, a posljednji muž joj je bio strani borac.

Prvi put se udala za turskog komandira u IS koji je poginuo u borbi.

Nekoliko mjeseci kasnije roditelji su je udali za egipatskog ekstremistu koji ju je ostavio nakon što je pobjegao iz Islamske države.

Ona priznaje da zapravo nikada nije voljela nijednog muža i da je bila prinuđena da se uda za njih jer nije imala izbora, te smatra da njeni brakovi nisu bili pravi.

“Veći dio vremena provodila sam u roditeljskoj kući, jer je on stalno bio u borbi. Dolazio bi kući na nekoliko dana, a onda se vraćao na front tako da bih ga viđala manje od mjesec dana godišnje”, objašnjava Um Ous.

Doa i Um Ous su prve žene koje su javno progovorile o svom bjekstvu iz ozloglašene brigade ove terorističke države. Međutim, iako su pobjegle, one žive u stalnom strahu da će ih borci Islamske države pronaći i kazniti.

 

Agencije

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *