Francuska prvi finalista na SP u Rusiji,Umtiti heroj Trikolora

July 10, 2018, 7:55 pm

Fudbalska reprezentacija Francuske prvi je finalista Svjetskog prvenstva u Rusiji, nakon što su u polufinalnom duelu savladali Belgiju sa 1:0. Heroj pobjede Trikolora bio je Barcelonin igrač Samuel Umtiti – koji je bio strijelac pobjedonosnog gola za izabranike Didiera Deschampesa.

Prvo poluvrijeme prvog polufinalnog susreta između selekcija Francuske i Belgije proteklo je u smjenama inicijative i dominacije na terenu.

Mogao se vidjeti jako visok tempo igre – ali golova nije bilo.

Na samom početku meča Francuzi su bili ti koji su išli više ka golu protivnika. Girezmann, Pogba, Giroud, Matuidi i Mbappe su kružili oko šesnaesterca – pokušavali pronaći rupu – međutim bez uspjeha.

Prvi su zaprijetili Belgijanci. Nakon jednog kornera u 22. minuti lopta je došla do defanzivca Alderweirelda, koji je šutirao iz okreta sa desetak metara – ali je Lloris paradom odbranio.  Nešto kasnije, Belgija je dva puta zaprijetila preko Hazarda koji je s boka probijao u kazneni prostor – ali je Varane u oba navrata bio priseban.

Francuzi su pokušali jednom šutirati sa daljine, ali Courtois nije imao problema. Mbappe je u dva navrata dobrim loptama tražio Girouda, koji je bio najistureniji – međutim odbrana Belgije na čelu sa Kompanyjem i Vertonghenom odlično je odrađivala posao.

Najzreliju priliku za gol u dresu Francuske imao je bek Pavard, koji je u 40. minuti sam izašao na golmana Belgije, doduše nešto iskosa, ali je Courtois bio uspješan – pa je dosuđen samo korner.

Belgija je imala nešto veći posjed lopte u odnosu na Trikolore (58:42), dok su Francuzi više šutirali ka golu Belgije. Ipak, ostalo je 0:0 – što je s obzirom na prikazano, vjerovatno bio najrealniji ishod prvih 45 miuta utakmice koja je odlučivala prvog putnika u finale.

U nastavku meča – prvi napad i gol, na konto Francuske. Prvo je Giroud bio u prilici ali je njegov udarac izblokiran. Lopta je završila u korneru – a na centaršut Griezmanna savršeno je reagovao Samuel Umtiti.

Pobjegao je svom čuvaru Fellainiju i glavom pogodio mrežu Belgijanaca. Na semaforu je bila 51. minuta. U 55. minuti moglo je biti i 2:0. Mbappe je fantastično petom uposlio Girouda, koji iz neposredne blizine nije pogodio.

Selektor Belgije Roberto Martinez u 60. minuti je uveo i Mertensa umjesto Dembelea, čime su postali dosta ofanzivniji.

Ozbiljniju priliku za izjednačenje imala je Belgija u 65. minuti. Dobar centaršut došao je do Fellainija čiji udarac glavom prolazi nekoliko centimetara od stative gola Francuske. Centrirao je upravo Mertens.

Igra se u tim trenucima preselila na polovinu Francuske, koji su čuvali svoj gol i vodstvo. U napadačkom dijelu igre, kontre su bile oružje koje su nominalni gosti u ovom meču dobro branili. Defanzivno, Francuzi su odlično pokrivali svoj prostor te nisu dozvolili najopasnijim igračima Belgije da dođu u poziciju za udarac.

U 80. minuti Witsel je nakon akcije šutirao sa nekih 18 do 20 metara, ali snažan udarac išao je skoro pa direktno u Llorisa. Presing Belgije mogao je biti koban za Francuze i u 88. minuti, ali neugodna lopta Kevina de Bruynea nije na putu do gola zakačila nikoga. Ostalo je 1:0.

U sudijskoj nadoknadi, u 93. minuti Griezmann je mogao zaključiti meč za svoju reprezentaciju, ali njegov udarac bio je preslab da savlada Courtoisa. U još boljoj prilici bio je Corentin Tolisso – ali je Courtois odbranio. Minuta je bila 95.

Uprkos svoj ofanzivi – Belgija nije uspjela loptu staviti iza leđa Llorisa, ostalo je 1:0 – što je značilo da će se Francuska boriti za svjetski tron.

Protivnika u finalu Francuzi saznat će sutra, 11. jula, kada na Luzhniki Areni igraju Hrvatska – Engleska u 20:00 sati. Finalni duel na Mundijalu igrat će se u nedjelju, 15. jula u Moskvi.