EU planira da dodijeli 13 miliona evra BiH za dodatnu pomoć u upravljanju migracijama

February 23, 2019, 11:01 am

Evropska unija /EU/ planira da dodijeli 13 miliona evra kroz IPA fondove za dodatnu pomoć BiH u upravljanju migracijama, rekla je portparol Delegacije EU u BiH Jamila Milović Halilović.

Ona je istakla da odluku o tačnom iznosu i aktivnostima koje će biti finansirane tek treba donijeti.

– EU je ažurno odgovorila na zahtjev BiH za podršku u rješavanju trenutne situacije u vezi sa migracijama, te mobiliše sve raspoložive resurse. Prošle godine, Evropska komisija dodijelila je ukupno 9,2 miliona evra BiH za rješavanje povećanog migracionog priliva -podsjetila je Halilovićeva.

Prema njenim riječima, ova pomoć usmjerena je posredstvom humanitarnih partnera, kao što su Međunarodna organizacija za migracije /IOM/ i agencije UN, te obuhvata pružanje zdravstvenih usluga, zaštite i skloništa za hitne slučajeve, kao i hranu, odjeću, pokrivače i higijenska sredstva.

– Osim navedene humanitarne podrške, Evropska komisija je od 2007. godine pružila pomoć BiH u području migracija i upravljanja granicama u iznosu od 24,6 miliona evra – dodala je Halilovićeva.

Od januara 2016. godine, dodala je ona, BiH je korisnik i regionalnog programa “Podrška zaštitno-osjetljivom upravljanju migracijama” u vrijednosti od osam miliona evra.

– Nastavljamo da pozivamo sve nadležne da unaprijede saradnju i efikasno koriste sredstva EU kako bi obezbijedili odgovarajući smještaj za migrante i poboljšali procedure odobravanja azila – naglasila je Halilovićeva.

Portparol IOM-a u BiH Edita Selimbegović ističe da ova međunarodna organizacija pruža podršku Ministarstvu bezbjednosti BiH kroz koordinisanu saradnju sa Operativnim štabom formiranim kako bi se pružio hitni odgovor na situaciju u vezi sa migrantima koja se odvijala početkom 2018. godine, a u vezi sa otvaranjem nove rute kroz BiH za migrante i izbjeglice.

– IOM je usmjerio svoje aktivnosti na uspostavljanje privremenih prihvatnih centara za migrante i izbjeglice u Unsko-sanskom kantonu i jednog privremenog prihvatnog centa u Hadžićima – podsjetila je Selimbegovićeva.

S obzirom na to da je odgovor na masovni priliv migranata bila jedna od priritetnih mjera donesenih od Ministarstva bezbjednosti BiH u februaru 2018. godine s ciljem sprečavanja velikih humanitarnih i bezbjednosnih problema, EU je obezbijedila sredstva od 9,2 miliona evra i dodijelila ih IOM-u, UNHCR-u i UNICEF-u u okviru programa “Specijalne mjere kao podrška odgovoru na izbjegličku i migrantsku situaciju u BiH”.

IOM-u u BiH, kao vodećoj organizaciji za upravljanje migrantskom situacijom, odobrena su sredstva u iznosu od 7.342.168 evra.

Selimbegovićeva je precizirala da je iznos od 1.250.000 evra obezbijeđen od Evropske generalne direkcije za civilnu zaštitu i humanitarnu pomoć, a iznos od 6.092.168 evra obezbijedila je Generalna direkcija Evropske komisije za evropsku politiku susjedstva i pregovore o proširenju.

– Osim ovih sredstava, IOM-u je dodijeljen grant od milion evra iz Fonda za izbjeglice i migrante Razvojne banke Savjeta Evrope koji je usmjeren na uspostavljanje privremenog prihvatnog centra ‘Ušivak’ u Hadžićima – rekla je portparol IOM-a za Srnu.

Obezbijeđena su i značajna sredstva za odgovor na trenutnu migrantsku situaciju od drugih donatora – britanske Vlade, USAID-a i “Katarske humanitarne organizacije”, koja doprinose poboljšanju uslova boravka migranata i izbjeglica, te stabilizaciji zajednice i socijalnoj koheziji na ciljanim lokacijama u Unsko-sanskom kantonu.

– IOM ima za cilj dalje jačanje sistema upravljanja migracijama, azilom, kontrolom granice i kapacitetima za privremeno zbrinjavanje migranata i izbjeglica. Projekti koje ćemo sprovoditi će takođe ojačati i obezbijediti usluge hitnog smještaja, snabdijevanja vodom, sanitarne i higijenske uslove, zaštitu, kao i druge osnovne potrebe migranata i izbjeglica koji borave na teritoriji BiH -dodala je Selimbegovićeva.

Sprovođenjem projektnih aktivnosti, ističe Selimbegovićeva, IOM će uložiti sve napore da unaprijedi kompletnu infrastrukturu privremenih prihvatnih centara, odnosno da poboljša postojeće smještajne kapacitete u skladu sa EU standardima.

– Kada je riječ o navodima o povećanom prilivu migranata i izbjeglica koji se može očekivati dolaskom proljeća, IOM će zajedno sa partnerima i drugim UN agencijama nastaviti da pruža podršku i pomoć Ministarstvu bezbjednosti BiH u nastojanjima da se pruži hitan i adekvatan odgovor u skladu sa međunarodnim standardima – rekla je ona.

Predstavnici nadležnih institucija u BiH upozorili su ranije da je od početka ove godine registrovano ogromno povećanje broja ilegalnih migranata u odnosu na isti period prošle godine, kao i da se BiH ne može sama izboriti protiv tako velikog priliva i da je potrebna pomoć međunarodnih institucija i organizacija koje se bave ovim pitanjem.

(Srna)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *