Epidemija morbila: Oboljeli nevakcinisani

January 31, 2015, 5:29 pm

Podaci o obolijevanju nevakcinisanih osoba pokazuju da je uzrok epidemije morbila koja je proglašena u više područja regije nevakcinisanost, kao i nedovoljno sprovođenje predloženih protivepidemijskih mjera prema redefinisanim starosnim granicama.

Prema podacima o epidemiji morbila (malih boginja, kazamaka), nVa području Federacije BiH u razdoblju od februara do kraja novembra 2014. godine registrovano je 3426 oboljelih, navodi dr. Jelena Ravlija, glavni epidemiolog Zavoda za javno zdravstvo FBiH u izvještaju dostavljenom Al Jazeeri.

Najviše oboljelih registrovano je u starosnoj grupi od 15 do 19 godina među nevakcinisanim i onima nepoznatog statusa vakcinacije.

U Republici Srpskoj najviše oboljelih je u uzrastu od 20 do 29 godina, takođe među nevakcinisanima i među osobama koje nemaju podatke o vakcinalnom statusu.

Najveći broj registrovan je u regijama Bijeljine i Trebinja, navodi se u dopisu Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.

Na teritoriji Srbije mjera pooštrenog nadzora nad morbilama uvedena ja od 21. novembra 2014. godine.

Vršilac dužnosti direktora Instituta za javno zdravlje Srbije Branislav Tiodorović rekao je da je pojava malih boginja posljedica loše vakcinacije u prethodnom periodu.

Prema informacijama Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, od 21. novembra 2014. godine, zaključno sa 23. januarom 2015. godine, prijavljena su 123 slučaja sumnje na morbile.

Najveći broj oboljelih je u uzrastu od 20 do 30 godina, a uglavnom se radi o nevakcinisanim licima ili onima nepoznatog vakcinalnog statusa.

Znatno manji broj oboljelih zabilježen je u Crnoj Gori (7) i u Hrvatskoj (9), što se objašnjava visokim procentom obuhvatnosti vakcinacije, koji u Hrvatskoj iznosi 95 posto.

Da bi stanovništvo bilo zaštićeno od zaraznih bolesti, neophodno je da bude vakcinisano od 93 do 95 posto stanovništva. Ukoliko je procent vakcinisanih niži, to je veći rizik od širenja zaraznih bolesti.

Do infekcije je kod svih oboljelih u Crnoj Gori i Hrvatskoj došlo ili tokom boravka van zemlje ili prilikom kontakta sa licima koja su inficirana van teritorije, saopštili su za Al Jazeeru Vesna Nikaljević, glasnogovornik Instituta za javno zdravlje Crne Gore i predstavnik Uprave Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Al Jazeera donosi mapu potvrđenih slučajeva morbila na teritoriji Hrvatske, BiH, Srbije i Crne Gore.

 

Atv

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *