Đoković je u finalu Rolan Garosa!

June 6, 2015, 1:18 pm

Srpski teniser pobedio je u dvodnevnom polufinalu Endija Marija posle velike borbe sa 6:3, 6:3, 5:7, 5:7, 6:1.

Meč je zbog mraka i oluje prekinut u petak u četvrtom setu pri rezultatu 3:3. Mari je uspeo da izbori peti set, ali je Đoković odigrao briljantno kada je to bilo najpotrebnije i igraće svoje treće finale u Parizu.

To je ukupno 16. Gren slem finale u Đokovićevoj karijeri, a u nedelju će protiv Stana Vavrinke pokušati da osvoji i devetu titulu.

Srpski teniser odigrao je briljantno do sredine trećeg seta. Imao je 6:3, 6:3, 3:2 i dve brejk šanse koje je propustio, a Mari je u finišu tog seta briljantnim gemom preokrenuo stvari na terenu, napravio je brejk i izborio četvrti set.

I početkom nastavka Škot je bio sjajan, nije grešio i delovalo je da je favorit kada je izborio peti set. Novak je ipak još jednom pokazao kolika je mentalna gromada, ostao je miran i ubedljivo priveo meč kraju.

Novak je generalno bio mnogo bolji teniser, što govori i statistika. Srpski teniser imao je 56 vinera i 48 neiznuđenih grešaka, dok je Mari napravio 36 vinera uz 48 grešaka.

Tok meča:

Već u prvom gemu na meču viđena je velika borba. Gem je trajao više od sedam minuta, Mari je imao 0:30, ali Đoković je ipak poveo sa 1:0. I u drugom gemu igralo se na razliku, ali nije bilo brejk lopte, pa je Mari uspeo da izjednači.

Posle dva naporna gema za servere usledila su dva u kojima nije bilo neizvesnosti – 2:2. Problem obojici igrača pravio je vetar koji je više uticao na Novaka. U petom gemu Mari je bio blizu brejk šanse, na 30:30 je odigrao prilično dobru skraćenu lopticu, ali je Novak odlično reagovao i dobio je gem za 3:2.

Prva brejk šansa viđena je u šestom gemu. Novak je posle duge razmene sačekao grešku rivala i došao do prilike koju je propustio retkom neiznuđenom greškom iz bekhenda, pa je Mari uspeo da izjednači.

To je moglo da mu se osveti u narednom gemu. Mari je imao 0:30, ali srpski teniser odigrao je nekoliko sjajnih poena i poveo je sa 4:3. Prvi brejk napravio je Đoković u osmom gemu. Naterao je Marija na četiri neiznuđene greke i poveo je sa 5:3 bez izgubljenog poena. Usledio je briljantan servis gem srpskog tenisera koji je prvi set okončao dobivši 12 od poslednjih 13 poena.

Atmosfera na stadionu Filip Šatrije bila je veoma mirna, a tako je počeo i drugi set. U prva tri gema nije bilo problema za servere – 2:1 za Marija. Prvi šansu u drugom setu imao je Đoković. U petom gemu je imao dve vezane brejk šanse, kod prve je Novak za malo izbacio bekhend u aut, ali kod druge je Mari poslao bekhend u mrežu – 3:2 za Novaka.

Srpski teniser potvrdio je brejk bez većih problema, a onda se izborio za još dve brejk lopte u sedmom gemu. Kod prve je izbacio forhend u aut, kod druge je Mari pogodio liniju drajv volejom i izvukao se – 4:3.

Propuštene šanse ipak nisu uticale na srpskog tenisera. Usledio je maestralan servis gem, a onda je Đoković napravio novi brejk i došao do 2-0 u setovima (6:3)! Mari je delovao izgubljeno krajem prvog seta, pre svega zbog briljantne igre Đokovića.

Početak trećeg seta podsetio je na početak prva dva. Serveri su bili veoma sigurni, a posebno Mari koji je izgubio samo jedan poen u prva dva servis gema.

Tako je ostalo sve do šestog gema u kojem je Đoković stigao do dve vezane brejk lopte. Mari je najbržim serivom na meču spasao prvu, a kod druge je Đoković izbacio bekhend ritern u aut i Škot je uspeo da izjednači na 3:3.

Šesti gem podigao je samopouzdanje Mariju, što se videlo već u sledećem gemu. Izvršio je pritisak na servis Đokovića, imao je 15:30, ali nije stigao do prve brejk šanse. Novak je ostao miran i poveo je sa 4:3.

Osmi gem bio je veoma zanimljiv. Mari je imao mnogo sreće kod rezultata 30:30 i uspeo je uz dosta problema da izjednači. Deveti i deseti gem lagano su prošli, a Mari je u 11. stigao do prvih brejk šansi na meču. Prvo je pogodio nestvaran forhend iz okreta, potom još jednu briljantnu paralelu, a onda je Đoković pogrešio. Britanac je već prvu šansu iskoristio, podigao je publiku na noge i došao do servisa za set.

U narednom gemu uspeo je bez većih problema u tome i smanjio je na 2-1 (7:5). Po završetku trećeg seta Novak je zatražio medicinski tajm-aut, a onda je sa doktorom otišao u svlačionicu. U pitanju je najverovatnije ista povreda koja ga je mučila na samom početku turnira.

Posle petominutne pauze meč je nastavljen, a Novak je prvi gem dobio bez problema. U drugom je imao tri vezane brejk lopte, Mari je prvu spasao odličnim volejom, a kod druge je odigran najduži poen turnira. Posle 33 udarca Novak nije imao snage i poslao je loptu u mrežu, a onda je Mari spasao i treću brejk loptu i uspeo da izjednači na 1:1.

Mari je spasavši tri brejk šanse u potpunosti preuzeo kontrolu nad mečom i već u narednom gemu je napravio novi brejk za 2:1. Već u sledećem gemu Novak se izborio za nove dve vezane brejk lopte, prvu je propustio, ali kod druge je Mari napravio grešku – 2:2.

I peti gem bio je napet. Novak je ipak uspeo da se izbori sa pritiskom i povede sa 3:2. Velika tenzija je bila prisutna na terenu u tim trenucima, a Novak je u šestom gemu izborio još dve vezane brejk šanse. Mari se ipak izvukao. Prvo je odservirao as, a onda je Novak pogrešio lagan ritern na drugi servis i Škot je izjednačio na 3:3.

To je bio i poslednji odigran gem u petak, pošto je supervizor izašao i saopštio da nailazi oluja i da meč ne bi mogao da bude završen u petak.

Nastavak:

Posle nešto više od 16 sati igrači su se ponovo našli na terenu, a servis je imao Đoković. Srpski teniser sjajno je počeo, bez izgubljenog poena je poveo sa 4:3.

Ipak, Mari je uzvratio na isti način, dobivši svoj servis gem bez izgubljenog poena. I naredna dva gema serveri su lako dobili, a prvi poen u nastavku protiv servisa osvojio je Đoković u 10. gemu – 5:5.

U 11. gemu Mari je izborio dve vezane brejk lopte, dobio je nekoliko dugih razmena, a kod druge brejk šanse Novak je poslao forhend u aut – 6:5. Uspeo je Mari i da odservira za 2-2, iako je izgubio prvi poen u 12. gemu. Škot je bio sigurniji, nije grešio i bio je favorit pred start odlučujućeg perioda.

Novak je uz određene probleme dobio uvodni gem poslednjeg seta, a onda je stigao do tri vezane brejk lopte. Kod prve je izbacio forhend u aut, ali je kod druge Mari pogrešio – 2:0. Veoma važan bio je sledeći gem, Mari je osvojio dva poena, ali Đoković je vratio mirnoću u svoju igru – 3:0.

Naredna dva gema išla su uz servis, a onda je Đoković stigao do nove brejk šanse. Fantastično je odigrao srpski teniser na brejk lopti, izgradio je poen i završio ga sjajnim forhendom za 5:1. Novak je plasman u finale ostvario u stilu, na drugoj meč lopti odservirao je as – 6:1.