Đokić: Novi poslovi i radna mjesta doprinose boljem standardu

January 4, 2015, 4:48 pm

Samo novi poslovi i stvaranje nove vrijednosti, koja će dovesti do radnih mjesta, mogu da doprinesu povećanju životnog standarda, ističe predsjednik Socijalističke partije Petar Đokić.

Đokić u intervjuu Srni poručuje da ekonomija i bolji život građana moraju da bude prioriteti svih prioriteta, pa Vlada Republike Srpske mora u punom kapacitetu da bude posvećena reindustrijalizaciji i privrednom rastu.

“Posebnu šansu za ubrzan razvoj vidimo u sektorima energetike i poljoprivrede. I dalje ćemo biti zagovornici stimulativne poreske politike i nastavka podsticaja zapošljavanju i očuvanju radnih mjesta”, ističe predsjednik socijalista.

Đokić smatra da prioriteti treba da budu jačanje institucionalnih kapaciteta Srpske, posebno MUP-a, tužilaštva i pravosuđa u borbi protiv kriminala i korupcije.

Takođe, važna je uloga Inspektorata i Poreske uprave u suzbijanju sive zone i većem prikupljanju prihoda, te efikasniji rad uprave koja će biti u funkciji građana koji je plaćaju.

Đokić smatra da je Srpska u 2014. bila stabilna u političkom i u ekonomskom smislu, te da je garancija njene političke stabilnosti pobjeda koalicije socijalista, SNSD-a i DNS-a na izborima i brzo formiranje vlasti.

“Ekonomska stabilnost Srpske svakako se ogleda u povećanju privrednih aktivnosti i investicija, smanjenju nezaposlenosti i projektovanom izvršenju budžeta”, precizira on.

Đokić posebno naglašava da su u 2014. godini uspjeli da intervenišu prema svim poplavljenim područjima, da pomognu stanovništvu i da, uprkos nezapamćenoj prirodnoj katastrofi, povećaju penzije i plate.

“Zabilježen je rast BDP-a, obima spoljnotrgovinske razmjene i veći fizički obim industrijske proizvodnje. To su samo neki od pokazatelja koji jasno ukazuju da je sistem bio stabilan i da se razvija”, navodi Đokić za Srnu.

On ukazuje da se BiH izborila za sasvim novi pristup EU i da su evropski zvaničnici shvatili da BiH ima brojne istorijske i političke specifičnosti koje ne mogu da se porede sa ostalim zemljama u regionu i svijetu.

“Pred nama je sasvim nova evropska perspektiva, za koju smo svi opređeljeni. BiH i domaćim političarima daleko više odgovara da prioriteti za EU budu jačanje ekonomije, podizanje privrede i bolji život građana.

Tek u drugom planu treba da budu politička pitanja o kojima smo se sporili sve ove godine, poručuje predsjednik Socijalističke partije i napominje da se “prisila u BiH nije pokazala kao uspješan recept za promjene”.

Socijalisti su zadovoljni rezultatom izbora koji je za 26,6 odsto veći u odnosu na prethodne i zahvaljujući kojem imaju veći broj poslanika u parlamentu Srpske.

“Rast povjerenja biračkog tijela ukazuje da je veliki broj ljudi, koji nisu bili u socijalistima, prepoznao naš rad i nastojanja da uradimo više, posebno za penzionere, porodice poginulih boraca, ratne vojne invalide, borce, nezaposlene i socijalno ugrožene kategorije”, navodi Đokić.

Ono što bi Socijalistička pratija, možda, mogla istaći kao neuspjeh ili neostvareni cilj, kaže Đokić, jeste činjenica da uprkos većem broju glasova za Parlamentarnu skupštinu BiH nisu osvojili poslanički mandat.

Prema njegovom mišljenju, najupečatljiviji događaj na našim prostorima u 2014. godini jeste nezapamćena poplava koja je odnijela ljudske živote i izazvala materijalnu štetu domaćinstvima, privredi i infrastrukturi Srpske koja se mjeri milijardama KM.

Đokić ističe solidarnost i humanost koju su ljudi pokazali u najtežim trenucima, a ne treba zaboraviti ni demonstracije u Federaciji BiH, koje su rezultirale neredima i paljenjem zgrada u koje su smještene institucije.

Lider socijalista smatra da su najupečatljiviji događaji u prošloj godini na međunarodnom planu – sukobi i stradanja stanovništva, prvenstveno sukobi u Ukrajini i pojasu Gaze, te nestanak malezijskog aviona.

“Bilo je i dosta pozitivnih događaja, a svakako bih izdvojio Olimpijske igre u Sočiju i Ekonomski forum Kine i zemalja centralne i jugoistočne Evrope u Beogradu”, zaključuje Đokić u intervjuu Srni.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *