Dodik: Ne može samo srpsko nacionalno pitanje ostati neriješeno na Balkanu

February 13, 2017, 6:59 pm

Poštuje, kaže, međudržavne granice, ali traži i da se poštuju entitetske u Bosni i Hercegovini, jer su one dio Dejtona. Srbi imaju legitimno pravo da istaknu svoje zahtjeve.

Multinacionalne i multiteritorijalne organizacije su u krizi, kao i EU i sve složene zemlje; mnogo se stvari promijenilo, a samo se ovdje pokušava držati koncept od prije 30 godina, kaže predsjednik Srpske Milorad Dodik. I dalje ne shvata da je neko, ko je modelirao raspad Јugoslavije, u Bosni i Hercegovini, koja je bila sinonim za malu Јugoslaviju, ostavio iste narode koji nisu mogli da se dogovore ni na nivou bivše zemlje.

“To nije moja zabluda, ja sam imao zabludu i ona je bila Јugoslavija. I nisam jedini u tome. Ta zabluda je najveća zabluda srpskog naroda u novijoj političkoj istoriji. Ali, kad smo došli u poziciju da Јugoslavija ne postoji i kad znamo da BiH kao takva nikada nije postojala kao zasebna država kroz istoriju i uvijek je bila dio većih konglomerata, monarhija i da nikada nije imala samostalni status, mi se sada vježbamo 20 godina zato što je neko po kancelarijama po Zapadu rekao ovo moramo. Moramo da pokažemo da može, a u isto vrijeme ti isti principi multietničkog društva im propadaju po Zapadu”, istakao je predsjednik Srpske.

Svjestan je, kaže, da postoje utvrđene međudržavne granice, ali i u okviru BiH postoje entitetska razgraničenja i traži da se ona poštuju, jer je to dio Dejtona. Taj problem se, kaže Dodik, očigledno mora rješavati tako što će se u političkom i teritorijalnom smislu praviti organizacija, koja će većim dijelom obuhvatati narode koji su kompaktni.

“Ne možete očekivati na Balkanu da riješite sva nacionalna pitanja drugih naroda, a da srpsko narodno pitanje ostane rasparčano u nekoliko zemalja i da pokušavate u svakoj od tih zemalja unilateralno da nametnete rješenje koje je u suštini antisrpsko. Rušenje Dejtona od strane međunarodne zajednice u BiH je antisrpska aktivnost koju međunarodna zajednica sprovodi sve vrijeme. Mi nismo imali ništa protiv Dejtona, ali jesmo imali protiv intervencije stranaca”, naglasio je Dodik.

A upravo su bivši ambasadori i zvaničnici sa Zapada predlagali prekrajanje granica na Balkanu. Na pitanje da li će biti mira na Balkanu kad se riješi srpsko nacionalno pitanje, Dodik poručuje – ni on niti Srbi ne prijete miru.

“Ali, Srbi imaju legitimno pravo da istaknu svoje zahtjeve. Suočeni ste, recimo, na Kosovu sa činjenicom da se mora riješiti albansko pitanje, ali očigledno da niko neće da postavi srpsko pitanje na samom Kosovu. Srbi će sami morati donijeti odluke o daljem kretanju. Hipotetički govoreći, prostor u kome bi se organizovalo da Bošnjaci imaju svoju državu u kojoj su dominantna većina, Srbi imaju svoju u kojoj su dominantna većina, Hrvati svoju, Albanci svoju djeluje da bi moglo da bude najbolje moguće rješenje za dugoročnu stabilnost”, poručio je predsjednik Dodik.

Na pitanje da li očekuje da će Bakir Izetbegović istrajati u svom naumu da traži reviziju tužbe, iako je Ivaniću iz Međunarodnog suda pravde jasno rečeno da je to novi slučaj koji podrazumjeva novu autorizaciju, Dodik kaže da Izetbegović nije BiH i da bez stava svih u BiH nema tužbe, a da su i Čović i Ivanić protiv.

Komentarišući izjavu direktora Kancelarije za jugoistočnu Evropu u Stejt departmentu Metjua Palmera, da je odluka o uvođenju sankcija Dodiku odgovor na njegove stalne antidejtonske aktivnosti, predsjednik Srpske ga je pozvao da pokaže gdje je to Dejton prekršen. Sankcije su, kaže Dodik, recidiv prošlosti i vjeruje da se neće održati, a na kraju će se pokazati da li je to i konačan stav nove američke vlasti.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *