DK: BiH se vratila od 0:2, ali je izgubila na kraju!

September 16, 2019, 7:06 am

Bosna i Hercegovina, nakon što je poslije prvog dana gubila s 0:2, uspjela je prirediti iznenađenje te bez izgubljenog seta u prva dva nedeljna meča poravnati na 2:2 protiv tenisera Češke.  Brkić, ipak, na kraju nije imao snage, poraz BiH od Češke! Selekcija Bosne i Hercegovine poražena je kao domaćin, u Gradskoj arena “Husejin Smajlović” u Zenici, u prvom kolu Prve evro-afričke zone Dejvis kupa od Češke rezultatom 2:3.

Poravnanje je donio u ovom meču prvi bh. reket, 220. sa ATP liste Mirza Bašić, koji je u prvom današnjem singlu protiv prvog igrača Češke, 131. sa ATP liste Jiržii Veselija, slavio s 2:0 (7:6 i 6:3).

Bašić je nakon taj-breaka dobio prvi set s 7:6 (9:7), ali je, nakon što se igralo poen za poen, u taj-brejku gubio s 3:6. Uspio je poravnati na 6:6 i preokrenuti te s 9:7 dobiti prvi set (7:6).

Bašić je već u petom gemu drugog seta bio na velikom iskušenju, jer je, pri rezultatu 2:2, Čeh na njegov servis vodio s 40:15. Bašić je uspio dobiti te sačuvati svoj servis, odnosno povesti s 3:2.

Domaći teniser u istom je ritmu nastavio i na servis Veselija, kojeg je dobio te poveo s 4:2, ali je Čeh, već na sljedeći servis Bašića, smanjio na 4:3.

Bašić je dobio naredna dva gema i te set s 6:3, a time i meč s maksimalnih 2:0. Peti, odlučujući meč igrat će Tomislav Brkić i Jonas Forejtek.

U prvom današnjem meču, bh. dubl Bašić – Brkić, s 2:0 (7:6 i 6:3) porazio je češku kombinaciju Veseli – Jirži Lehecka te smanjili na 1:2 i spriječili Čehe da stignu do ukupne pobjede.

I u tom je meču prvi set okončan u korist BiH nakon taj-brejka, kojeg su Bašić-Brkić dobili s 7:2.

U subotu je u singlu Forejtek s 2:0 (7:5 i 6:4) porazio Bašića, a Veseli istim rezultatom Brkića, po setovima 6:2 i 7:6 (7:4).

Brkić, ipak, nije imao snage, poraz BiH od Češke! Selekcija Bosne i Hercegovine poražena je kao domaćin, u Gradskoj arena “Husejin Smajlović” u Zenici, u prvom kolu Prve evro-afričke zone Dejvis kupa od Češke rezultatom 2:3.

Odlučujući poen za Čehe ostvario je Jonas Forejtek, koji je u nedjelju u petom meču savladao Tomislava Brkića s 2:1 (6:1, 6:7 i 6:1).

Odmorniji Forejtek, koji za razliku od Brkića nije igrao današnji dubl, opravdao je ulogu favorita te svom timu osigurao prolaz u naredno kolo.

Forejtek je prvi set dobio lako s 6:1, ali je Brkić zaigrao puno bolje u drugom setu te poravnao na 1:1. Brkić je vodio s 2:1, da bi Čeh dobio naredna dva gema i preokrenuo rezultat u svoju korist, a onda je i bh. teniser dobio dva uzastopna gema te ponovo poveo s 4:3.

Do kraja seta oba su tenisera uspijevala dobiti poene na svoj servis pa se, tako, i u ovom, trećem današnjem meču igrao jedan taj-brejk.

Brkić je u taj-brejku gubio s 1:2, ali je preokrenuo te poveo s 4:2 i 5:3, ali su ponovo poravnati bili na 6:6 i 7:7. Brkić je bio uspješan na dva svoja servisa dobivši s 9:7 (7:6).

U trećem setu, pri rezultatu 2:1 za Čeha, servirao je Brkić te imao pet prilika da osvoji gem, ali je Forejtek iskoristio tek svoju devetu brejk loptu te poveo s 3:1.

Čeh je zatim dobio i gem na svoj servis i poveo s 4:1, čime je nagovjestio da se bliži kraj ovog meča, koji je trajao dva sata i devet minuta.

Brkić je na svoj servis izgubio i naredni gem pa je Forejtek servirao za pobjedu u meču, ali i u tom dvomeču. Čeh je to iskoristio te bez izgubljenog poena stigao do šestog gema.