Diković: Nisu isključeni pojedinačni teroristički akti

February 9, 2015, 8:24 am

Diković kaže da Srbija u ovom trenutku nije vojno ugrožena, a da najveće bezbjednosne prijetnje predstavljaju etnički i religijski ekstremizam, međunarodna mreža organizovanog kriminala i ilegalne migracije ljudi motivisane ekonomskim, političkim i bezbjednosnim problemima.

Diković je naveo da je najvažniji politički, pa i bezbjednosni izazov za Srbiju situacija na Kosovu i Metohiji.

“Rizik predstavlja i učešće građana balkanskih država u oružanim sukobima na Bliskom istoku”, rekao je Diković za “Danas”, napominjući da je prijetnja terorizma u Srbiji do sada ispoljavana na Kosovu i Metohiji i jugu Srbije.

On je ocijenio da Srbija svojim kapacitetima i saradnjom i koordinacijom aktivnosti sa međunarodnim partnerima može da doprinese sprečavanju eventualnih terorističkih aktivnosti.

Komentarišući potencijalno formiranje vojske Kosova, Diković je rekao da je Kfor faktor koji garantuje stabilno bezbjednosno okruženje na prostoru Kosova i Metohije, i da druge institucije, koje se predstavljaju kao bezbjednosne nemaju ni taj mandat, niti kapacitet.

Napominjući da Vojska Srbije ne učestvuje u NATO misijama, Diković je rekao da o tome da li Srbija treba da uđe u neki vojni ili politički savez ne odlučuje vojska, nego da srpski Ustav jasno definiše poziciju Srbije, samim tim i njene vojske.

Diković je istakao da je saradnja Vojske Srbije i Kfora korektna i profesionalna, i u skladu sa Rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN 1244 i Vojnotehničkim sporazumom.

“Zajednički zadatak nam je da obezbedimo stabilno bezbednosno okruženje i uslove za normalan život građana”, istakao je Diković, podsjećajući i na pojačane patrole duž adminstrativne linije u rejonima gdje su registrovane kriminalne aktivnosti kao što su šverc, ilegalni prelasci i bespravna sječa šume.

Diković je naveo da je vojna saradnja zemalja zapadnog Balkana od velikog značaja za stabilnost i bezbjednost regiona, ali i za širenje odnosa međusobnog povjerenja kog je bilo malo u godinama poslije raspada SFRJ.

 

 

 

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *