Danas svjedočenje vještaka za balistiku o Markalama

September 29, 2015, 6:50 am

Subotićeva je juče osporila navode iz optužnice da je Vojska Republike Srpske ispalila granate koje su na području Sarajeva u nekoliko navrata izazvale civilne žrtve.

Ona je navela da bošnjački istražioci nisu pravilno odredili pravac iz kojeg su doletjele tri minobacačke granate koje su eksplodirale u naselju Dobrinja 4. februara 1994. godine, kada je poginulo osam, a ranjeno 18 ljudi.

Analizirajući eksplozije, Subotićeva je navela da su granate doletjele sa položaja /takozvane/ Armije BiH i da iz pravca iz kojeg su doletjele nije bilo položaja Vojske Republike Srpske bližih od šest kilometara.

Subotićeva je istakla da su u stvari eksplodirale četiri granate, ali da se u ondašnjem policijskom izvještaju spominju samo tri i primijetila da se za jednu osobu, koja je u tom izvještaju bila navedena kao deveta žrtva, kasnije ispostavilo da je živa.

Ona je istakla da je i policijski izvještaj o stradanju civila u redu za vodu ispred osnovne škole na Dobrinji, 18. juna 1994. godine, za koji su okrivljeni Srbi, sadrži “impozantnu količinu nedosljednosti i nelogičnosti”.

Subotićeva je ukazala da je granata, u čijoj su eksploziji stradali ljudi, doletjela sa udaljenosti između 300 i 450 metara, gdje su bili položaji /takozvane/ Armije BiH.

Ona je istakla da su granate doletjele sa bošnjačke strane i u još jednom sličnom incidentu, koji se dogodio pet mjeseci kasnije, kada su tri granate ubile troje civila 8. novembra 1994. godine na Koševskom brdu.

Subotićeva je podsjetila na to da su to utvrdili istražitelji francuskog Unprofora, ali i srpska strana, dok se tadašnja sarajevska policija protivila tom nalazu.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *