Danas je Svjetski dan oboljelih od multiple skleroze

May 29, 2019, 5:49 am

Najveći problem sa kojim se oboljeli od multiple skleroze susreću je dostupnost najskupljih terapija, ali i diskriminacija, posebno kada je zaposlenje u pitanju.

Miroslav Vukomanović, predsjednik Udruženja oboljelih od multiple skleroze RS, povodom Svjetskog dana oboljelih od ove bolesti koji se obilježava danas, istakao je da u RS ima 1.800 oboljelih, a tvrdi da samo njih 95 prima terapije koje kompletno finansira Fonda zdravstvenog osiguranja RS.

Vukomanović je ipak pohvalio Fond zato što je povećao broj finansiranja terapija sa 75 na 95.

“U RS, kao što je i praksa u drugim zemljama, kada su u pitanju izuzetno skupe terapije, zbog ograničenih finansijskih mogućnosti, one se apliciraju prioritetnim pacijentima. To ne znači da drugi pacijenti nemaju terapiju, jer su njima dostupne druge adekvatne terapije za liječenje multiple skleroze”, rekli su u Fondu zdravstvenog osiguranja RS.

Vukomanović kaže da su ostali problemi s kojima se oboljeli susreću brojni vidovi diskriminacije, posebno što se tiče zaposlenja.

“Veliki problem je i nepristupačnost pojedinih institucija za invalidna lica, poput Narodne biblioteke”, rekao je Vukomanović.

Vukomanović kaže da u RS trenutno mlađih od 18 godina koji su oboljeli od multiple skleroze ima osam.

U UKC-u Tuzla rekli su da se BiH nalazi u zoni visokog rizika za multiplu sklerozu, odnosno 40 oboljelih je na 100.000 stanovnika.

“Procjenjuje se da u BiH od ove bolesti boluje oko 3.000 osoba, a u svijetu više od dva i po miliona. Multipla skleroza je oboljenje centralnog nervnog sistema, mozga i kičmene moždine. I pored napretka u medicini, tačan razlog nastanka bolesti još nije poznat”, rekli su u UKC Tuzla.

Dodali su da je na području TK više od 300 osoba oboljelo od multiple skleroze, a bolest se javlja između 20. i 40. godine života te je češća kod žena.

“Dijagnosticiranje nije jednostavno. Nekada kažu za ovu bolest da je to bolest sa hiljadu lice. Nema praktično dijela centralnog nervnog sistema koji ne može biti simptom bolesti. Mi u Klinici za neurologiju godinama dajemo puno toga u cilju poboljšanja kvaliteta zbrinjavanja oboljelih u svim segmentima, naročito u dijagnostici i terapiji”, kaže Dževdet Smajlović, načelnik Klinike za neurologiju UKC Tuzla.

Prvi znaci bolesti mogu proći čak neopaženo, poput blage vrtoglavice ili prolaznog gubitka vida, a nakon toga mogu biti potpuno drugi simptomi.

“Jedan pacijent može imati duple slike, drugi pacijent može imati slabost ruke, noge, probleme sa mokrenjem. Vrlo je šarolika klinička slika. I upravo u tretmanu postupamo individualno sa svakim pacijentom”, pojasnila je Aida Šehanović, doktorica sa Odjeljenja za kliničku neurofiziologiju i neuromišićne bolesti.

Multipla skleroza je jedan od najčešćih neuroloških poremećaja i uzrok invalidnosti kod mlađih osoba, a ne postoji lijek za nju.

“Neki lijekovi iz druge linije za terapiju koji nisu bili dostupni našim pacijentima u prethodnim godinama, u izvjesnom broju su sada dostupni. Finansiraju se sa nivoa Federalnog fonda zdravstvenog osiguranja, ali i naš kantonalni fond je jedini u FBiH koji za izvjestan broj pacijenata finansira terapiju imunomodulatornim lijekovima koji su veoma skupi te će nam povećati kvotu ove godine i finansirati još nekoliko pacijenata”, rekla je Mirjana Vidović, šefica Odjeljenja za cerebrovaskularne bolesti, te naglasila da je skraćeno čekanje od dijagnostike do terapije, što daje nadu da liječenje ove bolesti ide u pravom smjeru.

Nezavisne Novine – Marija Gajić, Nataša Tadić

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *