Da li Oružane snage BiH formiraju Obavještajnu agenciju

October 24, 2016, 5:50 pm

Stav Republike Srpske jasan – neće dati saglasnost za proširenje nadležnosti Oružanih snaga i praćenje građana Republike Srpske.

Iz dokumenta upućenog zajedničkoj Komisiji za odbranu i bezbjednost u Parlamentu BiH, jasno se vidi da bi se izmjenom zakona odbrane pokušale proširiti nadležnost postojeće vojno – obavještajne službe u Oružanim snagama BiH.

Navodi se da bi zbog razmjera i obima bezbjednosnih izazova i prijetnji po opštu bezbjednost građana služba Oružanih snaga imala nadležnosti za praćenje i prikupljanje informacija o građanima, van vojnih lokacija.

Idejni tvorac ove inicijative je Marinko Šiljegović, pomoćnik ministra odbrane za obavještajno – bezbjednosne poslove.

Iako dokument nema oznaku tajnosti, Šiljegović nije želio da komentariše svoju inicijativu: “To ništa nije tajno i vi ste u pravu, ali naše procedure predviđaju da lica iz Oružanih snaga ne mogu davati informacije medijima bez odobrenja ministra odbrane.”

Odgovor nismo dobili ni od zamjenika ministra odbrane u Savjetu Ministara Borisa Јerinića. Ipak, u neformalnom razgovoru, Јerinić navodi primjer terorističkog napada na pripadnike oružanih snaga u Rajlovcu kao jedan od razloga za osnivanje ovakve obavještajne službe.

Tvrdi da razmjena informacija izmeću Ministarsva odbrane i bezbjednosnih agencija nije na zadovoljavajućem nivou.

Istovremeno SNSD-ova poslanica u Parlamntu BiH Dušanka Majkić, kaže da kadrovi SDS niša ne rade kako bi zaštitili interese Republike Srpske: “Zamjeniku ministra iz SDS koji tamo sjedi, ja sam dala taj dokument i rekla dajte, vidite li šta se radi,. Nije mi ništa odgovorio a ćutanje je znak odobravanja.”

A oni koji ne ćute i aktivno rade na izmjeni zakona o odbrani, i proširenju nadležnosti Oružanih snaga su predstavnici SDA.

Šemsudin Mehmedović, član Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost u Parlamentu BiH: “Koja će biti njegova djelatnost, treba da se definiše izmjenama zakona. Prejudiciranje je da će se kontrolisati civili. O tome nema govora. Neće biti preklapanja sa Obavještajno-sigurnosnom agencijom.”

A oni koji bi trebalo da sprovedu niz aktivnosti, kako bi u Parlament BiH bio upućen prijedlog izmjena i dopuna zakona koji bi proširio nadlženosti Oružanih snaga BiH su članovi Nato štaba, zajedničke komisije, Obavještajna agencija BiH ali i bh. ministarstvo bezbjednosti. I nakon svega, ministar Dragan Mektić tvrdi- ovakva inicijativa ne postoji:”Ne postoji nikakva inicijativa za formiranje vojno obavještajne bezbjednosne agencije a da li postoji u glavama pojedinaca to me ne interesuje.”

Ovakvi statvovi kadrova Saveza za promjene ne iznenađuju Dušanku Majkić. Kaže, njihov osnovni cilj je da budu na vlasti u BiH:”Osnovni cilj je da budu na vlasti a sve je ispod toga.Samo ne smiju raditi ništa jer ih odma HBakir pita zašto vas držimo ovdje, pa vi svakako nemate legitimitet. Oni su vas pobijedili tamo, držimo vas zato da slušate tu.”

Premijerka Željka Cvijanović poručuje da će Vlada Republike Srpske donijeti i formalan stav koji će glasiti da je ovakva inicijativa nedopustiva, da nema nikakve potrebe za reorganizaciju vojno- obavještajne službe u Oružanim snagama i da niko neće pratiti građane Republike Srpske, jer njihova bezbjednost je u nadležnosti institucija Srpske.

– Mislim da je nedopustivo da se mijenjaju nadležnosti i da se dopunjavaju određenim službama onako kako to padne na pamet određenoj političkoj grupaciji, a bojim se da je često interes političkog Sarajeva našao svoje mjesto ili svoje saradnike u nekim predstavnicima Republike Srpske, kaže Cvijanovićeva.

Iz Ministarsva odbrane BiH večeras stiže i demanti. Tvrde da u prvom neprečišćenom tekstu koji je radna grupa razmatrala nema ni riječi o proširenju nadležnosti vojno – obavještajne službe izvan kasarni ili praćenju civila.

Ipak, plan im je da do kraja novembra završe nacrt izmjena i dopuna zakona o odbrani koji bi nakon usaglašavanja bio upućen u Savjet ministara BiH.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *