Centar za humanitarno pravo tvrdi: Bramerc prikriva zločine mudžahedina

October 6, 2015, 8:29 am

 

U saopštenju iz ovog centra ističu da “dok god Serž Bramerc vodi razgovore sa direktno odgovornim licima za zločine mudžahedina u BiH, poput Šefika DŽaferovića i Bakira Izetbegovića, dotle će Haški sud i Haško tužilaštvo baš kao i njihova pravosudna nedonoščad u BiH biti najveći problem uspostavljanja zakona i kažnjavanja zločinaca i instrument politike koja teži stvaranju Islamske države u BiH”.

“Serž Bramerc ignoriše i obezvređuje najvažniji sporazum koji su 18. februara 1996. godine potpisali najviši predstavnici tri zemlje – BiH, Hrvatske i Savezne Republike Jugoslavije. Sporazum je, između ostalog, uspostavio mehanizam pod nazivom ‘Pravila puta’ koji služi za pregled predmeta ratnih zločina koji se procesuiraju u BiH. Jedinica za primjenu ‘Pravila puta’ koja je formirana kao dio Međunarodnog suda za zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji u Hagu u svom sastavu je imala strane i domaće pravnike”, navodi se u saopštenju iz ovog centra.

Centar za humanitarno pravo i borbu protiv terorizma ističe da statistički podaci koje je Haški sud dostavio Savjetu bezbjednosti UN o radu Jedinice za “Pravila puta” pokazuju da su samo 24 osumnjičene osobe označene kategorijom “A”, što znači da ima dovoljno dokaza da bi mogli da budu uhapšeni i protiv njih bi mogla da bude podignuta optužnica, dok je njih 67 odsto /2.346/ označeno kategorijom “B” – “nedovoljno dokaza”.

U saopštenju se konstatuje da je “Tužilaštvo BiH uglavnom hapsilo Srbe, ponekad Hrvate, koji su bili u kategoriji ‘B’, dok procesuiranje zločine koje su počinili pripadnici Armije BiH, te raznih islamističkih grupa i vojnih formacija nad Srbima nikada nije pokrenuto a pogotovo završeno”.

“Serža Bramerca podsjećamo na dopis Tužilaštva Haškog tribunala broj: SFO/06/99-1100/HT od 13. oktobra 2006. godine u vezi sa procesuiranjem zločina mudžahedina, upućen Kantonalnom tužilaštvu i Kantonalnom sudu Zenica.
U odgovoru kantonalnog tužioca Murisa Hadžiselimovića od 24. oktobra 2006. godine /Broj: A 1773/06/ i odgovoru predsjednika Kantonalnog suda Hilme Ahmetovića od 25. oktobra 2006. /Broj: 004-0-Su-06-001 635/ Haško tužilaštvo je obavješteno da, uprkos kategoriji ‘A’ i dokazima koje je tužilaštvo dostavilo u Zenicu, nijedan zločin nije procesuiran i nijedan zločinac nije ni optužen, čak ni istraživan”, naglašava se u saopštenju, koje je potpisao generalni sekretar Centra za humanitarno pravo i borbu protiv terorizma Admir F. Balispahić.

Iz ovog centra navode da Bramerc treba da zna da je njegov prethodnik na dužnosti glavnog haškog tužioca Karla Del Ponte mislila da je riječ o štamparskoj greški i da su morali da vode bar jedan predmet u vezi sa zločinima mudžahedina u Srednjoj Bosni /posebno Maline i Bikoši/, na Vozućkom ratištu, Livade i kamp Kamenica, te je ponovo dostavila spisak masakriranih vojnika i civila, sa ritualno odsječenim glavama i snimljenim kamerama u duhu aktuelnih zločina “Islamske države”.

“U dokumentu od 25. jula 2007. /Broj: KyW/TmC/BHC-0071/ Karla Del Ponte izričito zahtijeva da se arhive tužilaštva i suda pomno pretraže i da se zločinci, protiv kojih se i u Hagu vode postupci u predmetima protiv Rasima Delića, te Envera Hadžihasanovića i Amira Kubure procesuiraju. U odgovoru Kantonalnog tužilaštva od 22. avgusta 2007. /Broj: A-II-830/07/ jasno je rečeno da ne postoje predmeti protiv mudžahedina”, ističe se u saopštenju.

Skretanjem pažnje na izbjegavanje sankcionisanja ratnih zločina mudžahedina, ocjenjuju u ovom centru, pomoglo je mudžahedinima da u BiH izgrade najsnažniju infrastrukturu “Islamske države” i Al Kaide na evropskom kontinentu.

“Zato je licemjerno pričati o dobroj saradnji jer ta saradnja podrazumijeva kažnjavanje samo Srba, često, potpuno nevinih, rezervnih policajaca i vojnika bez čina a prikrivanje i u Hagu dokazanih ratnih zločina mudžahedina”, ističe se u saopštenju.

Iz tog razloga, Centar za humanitarno pravo i borbu protiv terorizma traži od glavnog haškog tužioca da poštuje pravila “Rimskog puta”, da pokrene proces sankcionisanja ratnih zločina mudžahedina i da onemogući izbjegavanje dokazanih zločina takozvane kategorije “A”, koje su počinili mudžahedini na Ozrenu i Srednjoj Bosni.

“Nas zanima, da li u borbi za kažnjavanje ratnih zločina koje su islamisti činili u BiH i sprečavanje njihovih terorističkih aktivnosti, i mi u BiH, baš kao i građani Sirije, moramo čekati rusku avijaciju i pomoć Rusije u ovom odgovornom poslu”, pitaju iz Centra za humanitarno pravo i borbu protiv terorizma.

(SRNA)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *