Bošnjaci protiv Izbornog zakona

May 4, 2017, 5:01 pm

Klub delegata Bošnjaka u Domu naroda BiH juče se na sjednici ovog doma pozvao na zaštitu vitalnog nacionalnog interesa nakon što je prostom većinom izglasano da Prijedlog izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH ide u hitnu proceduru.

Za hitnu proceduru glasao je Klub delegata hrvatskog naroda, koji je zakon i uputio u parlamentarnu proceduru, dok su svi bošnjački delegati bili protiv. U Klubu delegata iz reda srpskog naroda glasali su različito, pa su tako delegati SNSD-a i DNS-a bili za hitnu proceduru, a delegati Saveza za promjene, odnosno SDS-a bili protiv.

Nakon što je izglasana hitna procedura, Halid Genjac, šef Kluba delegata bošnjačkog naroda, pozvao se na zaštitu vitalnog nacionalnog interesa, uz konstataciju da je isti zahtjev potpisalo svih pet delegata u ovom domu. Bariša Čolak, predsjedavajući Doma, morao je potom  prekinuti raspravu o ovoj tački i formirati Komisiju sačinjenu od delegata iz sva tri naroda koja će odlučiti  da li je ugrožen vitalni nacionalni interes Bošnjaka. Odlučeno je da Komisiju čine Sredoje Nović, Bariša Čolak i Halid Genjac. Nakon pauze od pet minuta Čolak je delegate obavijestio da će isti dan Komisija uputiti ovaj zahtjev Ustavnom sudu BiH da se što hitnije očituje. Ukoliko Ustavni sud ustanovi da je povrijeđen vitalni nacionalni interes Bošnjaka, onda će u Domu naroda uslijediti izjašnjavanje o predloženim izmjenama i dopunama zakona, ali tako da iz svakog kluba mora biti najamanje tri delegata za da bi prijedlog prošao.

Genjac (SDA) smatra da svako rješenje koje bude dogovoreno treba dostaviti Venecijanskoj komisiji na izjašnjenje. Naveo je da predloženi tekst ima i tehničke nedostatke koji su prepreka da bude usvojen i kao primjer naveo predloženo rješenje koje predviđa kompenzacione liste u Mostaru.

Čolak (HDZ BiH) smatra da, kada je riječ o kompenzacionim listama, nema ništa sporno jer je predloženo rješenje doslovno prepisano iz Izbornog zakona.

“Usvajanje zakona ne znači da neće moći biti usvajani amandmani jer zakon mora biti u identičnom tekstu usvojen i u Predstavničkom domu”,  istakao je Čolak.

Ognjen Tadić (SDS), zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda BiH, kazao je da bi se izmjene mogle prihvatiti zdravo za gotovo da delegati nemaju “političke oči”. Dodaje da javnost treba imati na umu da se HDZ nada da će održati ovaj zakon u Domu naroda uz pomoć opozicionog krila, odnosno da se usvoje izmjene i upute Predstavnički dom.

Sredoje Nović (SNSD), predsjedavajući Kluba srpskih delegata, rekao je da Prijedlog izmjena i dopuna zakona nije savršen, ali da predstavlja važan korak naprijed u rješavanju ovog pitanja. Konstatovao je da se njime ne provodi odluka Ustavnog suda BiH u slučaju “Sejdić i Finci” jer to i nije cilj.

Fahrudin Radončić, delegat iz reda Bošnjaka, izjavio je da hitnom procedurom nije doveden u pitanje izbor samo člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda, već i onog koji se bira iz reda bošnjačkog naroda, te da niko ne spominje da se on bira jednom trećinom glasova i  da upravlja cijelim korpusom.

Predloženim izmjenama i dopunama reguliše se izbor članova Predsjedništva BiH, izbor delegata u Domu naroda FBiH, te Odluka Ustavnog suda BiH koja se tiče izbora u gradu Mostaru.

Zakon o ispitivanju porijekla imovine

Delegati u Domu naroda usvojili su zaključak o formiranju  interresorne radne grupe za izradu zakona o ispitivanju porijekla imovine zvaničnika u institucijama BiH.

Delegati iz Kluba srpskog naroda koji dolaze iz SNSD-a i DNS-a nisu podržali ovaj prijedlog zaključka zbog toga što su smatrali da je to samo politički populizam, dok je Zdenka Džambas, delegat iz Kluba Hrvata, konstatovala da postoji Krivični zakon BiH te institucije koje bi trebalo da se time bave i da nije potrebna interresorna radna grupa.

Nezavisne novine

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *