Bio je najbogatiji čovek u istoriji, a nikad niste ni čuli za njega​

August 13, 2016, 8:00 am

Uspon Mali carstva

 Carstvo Mali bilo je jedno od najbogatijih srednjovekovnih afričkih imperija. Osnovao ga je oko 1235. godine u zapadnoj Africi ratnički kralj Sundiata, a carstvo je svoj vrhunac doseglo u 14. veku u vreme vladavine Sundiatina potomka imenom Musa.

Bogatsvo imperije poticalo je iz rudnika zlata u Bambuku, Boru i Galamu, teritorije koje su dodate carstvu tokom ranih osvajanja. Sva ova tri rudnika, barem su procene takve, snabdevali su zlatom celu Afriku, Evropu i Aziju u 14. veka.

Mali je postalo najveće carstvo u afričkoj istoriji, u stvari je za vreme vladavine Muse, samo mongolsko bilo veće.

Kako je Musa postao car?

Prethodni car je nestao tokom svog putovanja oko sveta brodom, i tako je kruna otišla u ruke Muse. On je postao poznat kao najveći vladar u istoriji Malija i vladao je tokom zlatnog perioda imperije.

Put u Meku

Musa je bio odani musliman, pa je tako 1324. godine, odlučio da je vreme da poseti svetu zemlju Meke.

Musino hodočašće je trajalo gotovo dve godine i koštalo je mnogo zlata. Procenjuje se da je kao ličnu gardu sa sobom poveo oko 500 ljudi i oko 100 slonova natovarenih kilogramima i kilogramima čistog zlata. Neki zapisi navode i prisustvo čak 12.000 robova, a ukupna svita je brojila oko 50.000 ljudi.

Sa sobom je poneo zlata u vrednosti današnjih 500 miliona dolara. Prema navodima arapskih istoričara musa je bio neverovatno velikodušan tokom svojih putešestvija.

Besplatno zlato za sve!

Legende o Musinoj velikodušnosti bile su tema mnogih pisaca i istoričara tog vremena, dok se o stvarnom iznosu zlata i dan danas raspravlja, a ono što se zasigurno zna je da je zlato u Egiptu i Arabiji izgubilo pola svoje vrednosti 12 godina nakon Musinog putovanja.

Gde god se zaustavio tokom putovanja, Musa je trošio ogromne količine zlata na robinje, odeću i za njega do tada neviđene predmete i hrau, a šakom i kapom je davao grumenje zlata i običnim ljudima koje je sretao usput.

Musa je slomio ekonomiju

Možda je iznenađujuće, ali njegovo deljenje zlata nije bilo toliko dobro po ekonomiju regiona kroz koje je prolazio. Jer privreda je u tom trenutku bila zasnovana isključivo na zlatu, a kad je izgubilo na vrednosti , sve se slomilo u ekonomiji. Musa je definitivno bio bogat, na način, na koji niko drugi nije. Toliko da je uspeo da prekine ceo koncept privrede i ekonomije zbog tolikog davanja.

Car je odlučio da “popravi” šta je slomio

Ono što je Musa navodno uradio po povratku sa hodočašća izazvalo je žestoke rasprave u istorijskim krugovima. Veruje se da se tokom povratka kući, vraćao istim putem kojim je i dolazio i uzimao natrag svoje zlato koje je prethodno davao, kako bi ispravio grešku koju je načinio.

Blic.rs

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *