BiH u Unesku se uzdržala o zahtjevu Kosova – ko je dogovorio da se ovako glasa?

November 10, 2015, 7:00 pm

Iz Srpske jasna poruka – BiH je morala da bude protiv prijema Kosova u UNESKO.

Predsjednik Srpske Milorad Dodik ne krije nezadovoljstvo što BiH nije imala svoj stav. Republika Srpska ga ima – Dodik je čestitao Srbiji na velikom međunarodnom uspjehu ukazujući da je to i poraz onih koji unilateralno rješavaju stvari u svijetu.

– BiH još jednom se pokazala kao neprincipijelna, kao zemlja koja ne može da ima nikakav dogovor, kaže Dodik dodavši da je zbog blizine i priče o dobrim odnosima sa Srbijom, BiH morala da ima svoj jasno definisan stav. Uzdržati se u ovom slučaju, kaže, i nije neka jasna politička poruka, više je poruka nesaradnje i nepodržavanja međunarodnog integriteta.

– “Očigledno je da ljudi iz Sarajeva nisu htjeli da se suprotstave svojim mentorima sa Zapada i zato je ostalo tako status kvo, koji je najgori mogući. Dakle, BiH je morala da ima svoj stav i žao mi je što nije. Republika Srpska ima svoj stav, mi pozdravljamo odluku UNESKO-a i podržavamo Srbiju u nastojanjima da dođe do ove odluke, kaže predsjednik Srpske.

Od bh. ambasade u Parizu do sjedišta Ministarstva inostranih poslova u Sarajevu – danas tek šturo objašnjenje da o glasanju u međunarodnim institucijama odlučuje Predsjedništvo BiH, a da oni te odluke samo sprovode. A kako su došli do ove o uzdržanosti – iz Predsjedništva BiH danas muk. Ali zato bivši član Predsjedništva jasno poručuje – BiH je morala glasati protiv.

– Prvo mi u BiH moramo reći da nema nijednog jedinog elementa da budemo uzdržani. BiH nije priznala Kosov i stvar je Predsjedništva BiH da bude protiv ovoga. Zašto se ovo desilo mi ne znamo, kao što ste mogli primjetiti vi koji pratite, negdje u tajnosti se dogovorilo da se bude uzdržano. Niko nije vodio računa o tome sve do posljednjeg momenta, kaže Nebojša Radmanović, delegat u Domu naroda PS BiH.

S druge strane, bošnjački delegat u Domu naroda PS BiH Halid Genjac smatra da je odluka o uzdržanosti sa proceduralnog stanovišta sasvim ispravna.

– Poznato je da je sponjna politika u nadležnosti Predsjedništva BiH, da je u Predsjedništvu BiH princip konsenzusa i usaglašavanja oko spoljne politike. Ja bih rekao da je to u ovom trenutku onako kako BiH jedino može, jednostavno to je tako, kaže Genjac.

Ako je tako, jedino može BiH – da ne priznaje samoproglašeno Kosovo, ali i nema snage da glasa protiv njegovog prijema u UNESKO i nije baš neka optimistična prognoza.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *