Beograd traži hitnu istragu zbog paljenja pravoslavne crkve u Sarajevu

August 22, 2016, 12:04 pm

U pravoslavnoj crkvi u sarajevskom naselju Pofalići juče ujutro izbio je požar, koji je najvjerovatnije namjerno izazvan.

Srećom, ubrzo je ugašen i povrijeđenih nije bilo.

“Oko 8.10 primijećen je požar, lokalizovan je oko 8.25.

Najvjerovatnije je u pitanju paljenje otvorenim plamenom, dakle namjerno je zapaljeno.

Uslijediće nalaz vještaka protupožarne zaštite”, rečeno je juče u MUP-u Kantona Sarajevo.

Sveštenik Čedomir Đelmo istakao je da sumnja da je kroz prozor ostave ovog hrama Preobraženja Gospodnjeg ubačena zapaljiva materija te je napomenuo da se od 2000. godine desilo oko 40 napada na ovu crkvu.

“Oko osam sati ujutro smo radnica, moja supruga i ja otvorili crkvu radi pripreme za svetu liturgiju i vidjeli da je ona bila puna dima. Onda smo utvdili da je u crkvenoj ostavi velika vatra.

Pozvali smo policiju, brzo je reagovala, pozvala vatrogasce i vatra je ugašena”, kazao je Đelmo. Naglasio je da je napravljena velika šteta, jer su u ostavi imali kosilice, alat, velike merdevine, te da samo kosilica košta oko 3.000 KM.

Rekao je da je izvršen uviđaj, te da čekaju zvanične rezultate istrage, ali je pojasnio da su daske sa vanjske strane prozora bile porušene, a bile su postavljene upravo nakon ranijih provala, te prozor nije imao staklo nego šipke i fiksirane daske.

“Daske su bile porušene, neke su izgorjele, a neke nisu jer je vatra bila ugašena. Moja je pretpostavka da je požar izazvan sa spoljne stane, ali ne bih želio prejudicirati stvari, jer se nadamo da će istraga utvrditi šta i ko je izazvao požar”, napomenuo je Đelmo.

Podsjetio je da od prije nekoliko godina postoje dvije policijske kamere, ali da nemaju uvida u snimke i nisu vidjeli neke koristi od njih.

Dodao je da im je u subotu bio isječen i šator koji su koristili za Sveto preobraženije. Istakao je pak da je od dosadašnjih četrdesetak napada malo toga istraženo te da sada dobijaju izvještaj da je zastario slučaj iz 2000. godine. “Ako se bude radilo tako, za nekih deset ili 15 godina možemo očekivati izvještaj o ovom paljenju. Ovo što se jutros desilo je vrlo ozbiljna stvar.

Mogla je biti mnogo gora situacija i nadamo se da će ovoga puta zaista detaljno istražiti”, apelovao je juče Đelmo dodavši da je teško bilo koga optužiti i da se nada da će javnost vrlo brzo znati ko stoji iza ove paljevine.

“Crkva je puna vrijednih knjiga i starog materijala i, da se kojim slučajem požar proširio, desila bi se katastrofa”, rekao je Đelmo podsjetivši da je ova crkva stara 76 godina i da se ovdje za Preobraženje okupljaju, ne samo pravoslavci nego i drugi narodi, kao što je bio slučaj u petak, te da su svi dobronamjerni dobrodošli.

“Previše je učestalo da bi bilo slučajno. Požar se desio ovdje gdje nije bilo kamere. Sreća je da vatra nije došla do svijeća”, smatra vjernik Đorđe Knežević. Milivoje Čavarkapa, predsjednik Udruženja “Povratak”, kojeg smo juče zatekli pred crkvom, kazao je da je “ovaj čin paljenja nakon slave Svetog preobraženja veoma uzbudio građane srpske nacionalnosti”, te da su to učinili vandali.

“Ovaj čin nisu učinili nikako vjernici, jer ovo su ljudi koji pripadaju kriminalnom miljeu, političarima koji žele po svaku cijenu da dižu tenzije između naroda.

U Sarajevu, u BiH, nema života bez tri zajednička naroda da žive. Ako neko misli da ovakvim činom stvara nešto drugo, onda će doći do, nažalost, velikih etničkih podjela ili ne daj bože do nekog krvoprolića između tri naroda”, poručio je Čavarkapa.

Rekao je da je ovo poruka da Srbi nisu poželjni u Sarajevu i FBiH kao konstitutivni narod te da ne treba zanemariti da su se slučajevi oštećenja, paljenja i pljački crkava desili i u Binježevu, Kaknju, Visokom i Blažuju.

Ivica Dačić, ministar spoljnih poslova Srbije, rekao je da Beograd traži hitnu istragu povodom paljenja hrama Preobraženja Gospodnjeg u Sarajevu.

On je izrazio nadu da se neće ponoviti istraga kao povodom napada i pokušaja ubistva premijera Srbije Aleksandra Vučića u Srebrenici. Staša Košarac, poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH, smatra da ista politika koja je zapalila hram želi i da ukine Republiku Srpsku i da spriječi održavanje referenduma.

“Ukoliko napadači hitno ne budu otkriveni, Srbima će, po ko zna koji put, biti poslata poruka da im nije mjesto u Sarajevu.

Pozivamo nadležne institucije da hitno reaguju i otkriju počinioce, kako bi Srbima u Sarajevu bila vraćena nada da u ovom gradu zaista ima mjesta i za njih”, saopšteno je iz PDP-a. Kanton Sarajevo obnavlja crkvu Vlada Kantona Sarajevo finansiraće sanaciju crkvene prostorije koja je izgorjela u požaru.

Premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković i ministri unutrašnjih poslova i prostornog uređenja, građenja i zaštite životne sredine okoliša Vedran Mulabdić i Čedomir Lukić posjetili su pravoslavnu crkvu i u pratnji paroha dolačkog Čedomira Ðelme obišli prostoriju koja je u subotu izgorjela u požaru.

“Vlada će poslije procjene nastale štete pružiti neophodnu finansijsku pomoć za sanaciju ovog dijela objekta, kako bi se što prije stvorili svi potrebni uslovi za neometano obavljanje vjerskih obreda”, naglasio je Konaković.

Ðelmo je naveo da je poslije požara u crkvi došlo do blagog remećenja svakodnevnih vjerskih aktivnosti. Mulabdić je najavio brz završetak istrage, pošto su policijski zvaničnici obavili istragu. “Iskreno mi je žao zbog ovog nečasnog čina.

Nadam se da se ovakvi i slični događaji ubuduće neće više dešavati”, rekao je Lukić.

 

(Anadolija,N1)

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *