Beč: Dogovorena jača saradnja deset država

March 20, 2015, 4:54 pm

Ocijenjeno je da je potrebna sveobuhvatna strategija koja bi obuhvatila više od zajedničkog krivičnog gonjenja. Dogovoreno da pogranične vlasti budu bolje obučavane da bi spriječile ilegalni izlazak i ulazak u zemlju esktremista.

Predviđeno je poboljšanje saradnje sa Evropolom, ali i Fronteksom, i koordinatorom EU za borbu protiv terorizma.

Ministar unutrašnjih poslova Austrije Јohana Mikl-Lajtner je zajedno sa šefom austrijske diplomatije Sebastijanom Kurcom organizovala skup ministara unutrašnjih i spoljnih poslova zapadnog Balkana i evropskog komesara za unutrašnje poslove Dimitrisa Avramopulosa.

Lajtnerova je rekla da je predviđeno da se ustanova za prijavljivanje ilegalnog internet sadržaja, koji EU treba da uspostavi do jula, proširi na zemlje zapadnog Balkana, prenijeli su beogradski mediji.

Planirana je i puna primjena Konvencije o policijskoj saradnji za jugoistočnu Evropu, što, prema njenim riječima, predstavlja najviši prioritet da bi zemlje regiona što brže mogli informacije o džihadistima da prosljeđuju Evropolu.

Kurc je na konferenciji za novinare poslije skupa rekao da ga veoma raduje bolje povezivanje sa zemljama zapadnog Balkana, jer ima neposredne posljedice po Austriju.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačićizjavio da je za borbu protiv terorizma najznačajnije rano prepoznavanje terorističkih organizacija, te ocijenio da je bilo dozvoljeno da “Islamska država” jača, a da se sada protiv nje vodi rat.

“Pouka iz svega ovoga je da smo im gledali kroz prste svih ovih godina, omogućili im da ojačaju, sada ratujemo protiv njih i trpimo velike žrtve”, rekao je Dačić na skupu ministara unutrašnjih i spoljnih poslova Austrije i zapadnog Balkana o borbi protiv džihadizma, koji se održava na inicijativu Austrije.

Dačić je naglasio da je neophodna jasna saradnja, bez obzira na granice i na to da li je neko hrićanin ili musliman, kako se takve situacije ne bi ponavljale.

On je rekao da je sa pozicije ministra unutrašnjih poslova Srbije šest godina unazad upozoravao da je Austrija, prije svega Beč i Salcburg, logistički centar za vehabijski pokret na zapadnom Balkanu.

Dačić je istakao da je jedno od ključnih sredstava za borbu protiv terorizma i onemogućavanje regrutovanja terorista, posebno u zemljama zapadnog Balkana, gdje je, kako je podsjetio, bilo prisutno regrutovanje i ranije, koje se na početku zvalo “bijela” Al Kaida, a sada se koriste drugi izrazi, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije.

“Mislim da je zakazao jedan fenomen, a to je sistem ranog upozoravanja i mogućnost uočavanja razlike između davanja podrške nekim pokretima, koje smatramo narodnim i oslobodilačkim i razlikovanje tih pokreta od terorističkih organizacija. Baš zato se često dešavalo da su neke zemlje ustvari podržavale takve pokrete ne prepoznajući terorističku suštinu”, podvukao je Dačić.

Šef srpske diplomatije, koji je i predsjedavajući OEBS-a, poručio je i da će ta organizacija posvetiti pažnju ovoj temi, kao i to da će biti održana konferencija u Beču na ovu temu, na ekspertskom nivou.

Ministar inostranih poslova BiH Zlatko Lagumdžijarekao je da bi termin “džihadizam” trebalo zamijeniti terminom “nasilni ekstremizam”.

“Moramo uspostaviti elemente sveobuhvatnog pristupa i strategije, razumijevanjem pokretačkih sila nasilnog ekstremizma i započinjanjem procesa zajedničkog stvaranja nacionalnih i regionalnih strategija, nakon kojih će uslijediti obuka, dijalog, saradnja i istraživanje za borbu brotiv nasilnog ekstremizma i svih njegovih snaga i pojava kao oblik podrške dugoročnim nacionalnim i globalnim naporima za sprečavanje i borbu protiv terorizma”, naveo je Lagumdžija.

On smatra da je današnji sastanak odlična prilika da bude obezbijeđen dodatni regionalni podsticaj za razvoj pravih strategija, te konkretnih i sveobuhvatnih aktivnosti.

“Evropske vrijednosti predstavljaju naše glavno sredstvo i cilj. Ali, moramo pokazati da to nisu samo riječi, već i naši zajednički napori da to postane i naša stvarnost. Pogrešna upotreba religije nije samo zloupotreba evropskih vrijednosti, već je istovremeno i protiv osnovnih principa svih religija, pa tako i protiv evropskih vrijednosti”, pojasnio je Lagumdžija.

On je pozvao na dogovor o saradnji o pitanju formulisanja nacionalnih i regionalnih strategija koje bi uključivale najbolje stručnjake iz ove oblasti, uz saradnju sa različitim društvenim grupama /nadležni predstavnici poslovnog, akademskog, medijskog, vjerskog i civilnog društva.

Na konferenciji u Beču učestvovali su predstavnici iz svih zemalja bivše Јugoslavije.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *