Banja Luka: Digitalizacijom u poljoprivredi onemogućiti zloupotrebe(VIDEO)

July 1, 2020, 3:27 pm

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske i kompanija “M:tel” realizovali su projekat digitalizacije kroz direktnu i efikasnu integraciju nauke i tehnologije u oblasti poljoprivredne proizvodnje, putem pametnog softverskog rješenja “etfarm” kojim će biti omogućene višestruke uštede i olakšano praćenje usjeva u Srpskoj.

Zahvaljujući integralnom informacionom sistemu, razvijenom po svjetskim standardima, omogućeno je praćenje i kontrola podsticaja, upravljanje zemljišnjim resursima, planiranje i praćenje proizvodnje.

Prednost ovog sistema je što savjetodavcima i proizvođačima omogućava stalni uvid u parcele koje vode, te pruža niz alata za upravljanje proizvodnjom, rekao je resorni ministar, Boris Pašalić.

-Podsjećam da je poljoprivrednicima već više od dvije godine besplatno na raspolaganju i prognozno-izvještajni servis ‘Carpo’, koji je razvilo Ministarstvo, a planira se uvođenje i dodatnih servisa za pomoć poljoprivrednicima, o čemu ćemo uskoro obavijestiti javnost. ‘etFarm’ će dodatno unaprijediti digitalizaciju u oblasti poljoprivrede i mi ovakvim projektima dajemo punu podršku – rekao je Pašalić.

Kako je objasnio ovaj projekat je značajan za poljoprivrednu proizvodnju u Srpskoj, budući da se sada iz kancelarije, uz nekoliko klikova na računaru, može vidjeti šta se nalazi na kojoj parceli u Republici Srpskoj.

Iz kompanije Mtel kažu da ovaj projekat predstavlja prekretnicu u poljoprivredoj proizvodnji, ističući da je riječ o potpuno domaćem proizvodu.

-On predstavlja prekretnicu u poljoprivrednoj propizvodnji i potpuno je domaći proizvod. ‘etFarm’ je alat za precizno upravljanje poljoprivrednom proizvodnjom. Mi uzimamo podatke i slike sa satelita sa svih površina u RS i koristeći specijalne algoritme omogućavamo Ministarstvu i nadležnim institucijama da na jedan klik mogu da kontrolišu šta je sve zasađeno – naglasio je Lopičić.

Sistem omogućava direktnu i efikasnu integraciju nauke u poljoprivrednu proizvodnju, a razvijen je po standardima EU, a sve funkcionalnosti prilagođene su konkretnoj namjeni, prema potrebama Ministarstva.

(TV K3 – Foto: N.N)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *