Bakterije s plišanih igračaka opasnost za zdravlje djeteta

September 29, 2015, 7:40 am

Stručnjaci upozorvaju da 80 odsto bakterija s plišanih igračaka mogu dospijeti u dječju hranu i da 75 odsto roditelja ne pere medvjediće nakon što im je dijete bilo bolesno.

Istraživanje sprovedeno u Velikoj Britaniji pokazalo je da u 90 odsto slučajeva deci igračka koja ispadne na pod može pokupiti razne prljavštine i bakterije.

Kada bi redovno prolazile kroz veš mašinu, sve bi bilo u redu, međutim, petina plišanih igračaka nikada ne bude oprana. Takođe, piše Dejli mejl, tri od četiri medvedića posle bolesti deteta ne vide nikakvo dezinfekciono sredstvo.

Istovremeno, svaka četvrta igračka imala je tragove izmeta na sebi. Mikrobiolozi su nakon izvađenih briseva s raznih dečjih plišanih igračaka pronašli bakteriju Staphylococcus (Stafilokoke), koja je bila uzrok trovanja, a četvrtina njih sadržala je i koliforne bakterije – što upućuje na moguću prisutnost štetnih organizama.

Higijenski stručnjak dr Lisa Akerli rekla je za Mejl onlajn: „Sve što deca stavljaju u usta mora biti higijenski čisto, ali je teško uzeti od deteta omiljenog medu da se opere, što znači da može postati vrlo prljav“.

Dr Akerli savetuje da se detetova igračka redovno stavlja u veš mašinu i da se koristi antibakterijski deterdžent za veš.

Kao deo kampanje Care For Your Bear, koja treba da podigne svest o raznim bakterijama koje vrebaju na dečjim plišanim medama, sastavljen je vodič o tome kako bi se smanjio rizik od obolevanja deteta.

Neke od preventivnih metoda koje predlažu su: perite medvediće na niskoj temperaturi antibakterijskim deterdžentom, izbegavajte pranje plišane igračke s regularnim vešom, medu treba sušiti prirodno, a za dodatnu zaštitu, po potrebi staviti medu u mrežastu vrećicu za pranje ili jastučnicu i ne zaboraviti na redovno odstranjivanje mrlja sunđerom.

 

(blic.rs)

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *