Australijan open se mijenja, različita pravila na svim Grend slemovima

December 5, 2018, 8:41 am

Jedan od najvećih teniskih turnira Australijan open uskoro će promijeniti pravila koja se odnose na završnicu petog seta tog Grend slema.

Čelnici turnira u Melburnu su riješili da krenu stopama Vimbldona, koji je ranije ove godine uveo taj-brejk u petom setu pri rezultatu 12:12 u gemovima.

Australijan open je takođe promijenio pravilo o petom setu, ali ne na način na koji su to uradili ljudi iz Engleske, već malo drugačije.

Naime, u narednom periodu će se u petom setu AO igrati super taj-brejk pri rezultatu 6:6, što znači da se tada neće igrati običan taj-brejk do sedam poena, već onaj do deset.

Tu vrstu taj-brejka već imamo prilike da vidimo na nekim turnirima u konkurenciji dublova, gdje teniseri cijeli posljednji, treći set igraju u vidu super taj-brejka.

Ovakva promjena u Australiji moguća je već od naredne sezone, na turniru koji počinje 14. januara, ali takva informacija još nije zvanična. Takođe je moguće da se ovo pravilo odloži na godinu dana, a da 2019. bude testirano u nekim manje važnim konkurencijama.

Ovom promjenom, kao i odlukom Vimbldona, teniski svijet će uskoro imati različita pravila za odlučujuće setove na svim Grend slemovima – na Australijan openu će se igrati super taj-brejk na 6:6, na Vimbldonu običan taj-brejk na 12:12, na Rolan Garosu neće postojati taj-brejk, dok će US open zadržati običan taj-brejk, na 6:6 u gemovima.