Australija doživjela potop od Francuske

November 22, 2022, 9:13 pm

U okviru grupe D na Svjetskom prvenstvu u Kataru susrele su se selekcije Francuske i Australije. “Trikolori” su pregazili protivnike rezultatom 4:1, a Olivije Žiru je ispisao istoriju.

Prva ozbiljnija prilika na meču pretvorena je u gol. Krejg Gudvin se izborio za prostor u šesnaestercu i primio pas koji je poslao Metju Lekie, te je postigao pogodak pod prečku. Na iznenađenje svih i Francuske najviše, rezultat je glasio 0:1 za “Kengure”.

Trinaest minuta kasnije Mičel Djuk je povukao loptu i pokušao savladati golmana Ugu Ljorisa šutem iz daljine. Međutim, lopta je prozujala malo pored desne stative.

U 27. minutu na scenu su stupili “Galski pijetlovi”, Adrijen Rabio je postigao gol glavom uz malo sreće. Savršeno je skočio na centaršut, ali je tukao po sredini gola. Međutim, golman to nije uspio odbraniti i rezultat je poravnat.

Samo pet minuta kasnije dolazi do potpunog preokreta u duelu. Olivie Žiru je primio precizan pas u srcu protivničkog kaznenog prostora, koju je poslao Rabio. Igrač Milana je savladao je golmana Australije niskim šutem po sredini gola i rezultat je tada bio 2:1 za “Trikolore”.

U sudijskoj nadoknadi prvog dijela igre, “Sokerosi” su imali sjajnu priliku za izjednačenje. Džekson Irvin je uputio udarac glavom nakon dobrog centaršuta, ali je pogodio lijevu stativu Francuza. Bila je to odlična prilika, ali se na odmor otišlo sa prednošću “Galskih pijetlova”.

Po nastavku meča, nastavila je Francuska da dominira utakmicom. Žiru se našao u šesnaestercu “Kengura” i promašio. Njegov udarac je prošao kraj lijeve stative golmana Metjua Rajana.

U 68. minutu Osmane Dembele je poslao odličan centaršut u šestnaesterac. Kilijan Mbape je ispratio loptu i izbliza uputio udarac glavom koji ulazi u gol od donji dio lijeve stative. Pokazao je dobar osjećaj za gol, sjajan udarac. Golman Australije nije uspio spasiti mrežu. Rezultat je bio 3:1.

Četiri minuta kasnije Žiru ispisuje istoriju. Mbape je pokazao odličnu tehniku i lijepo poslao “bubamaru” u kazneni prostor, gdje je Olivije tukao glavom po golu. Ciljao je u donji desni ugao i uspio pogoditi. Rezultat je bio 4:1 za “Trikolore”, a to je bio 51. gol za stamenog centarfora u dresu reprezentacije.

Tim pogotkom se napadač “Rosonera” na vječnoj listi francuskih strijelaca izjednačio sa legendarnim Tjerijem Anrijem.

Do kraja meča, nekoliko minuta prije kraja regularnog dijela utakmice Mbape je lijepo potkopao loptu i poslao ju u kazneni prostor “Sokerosa”, ali je protivnički defanzivac presjekao taj pas, međutim, to nije promijenilo sudbinu Australije
Nezavisne, Foto: Tanjug