AP: Šta očekivati od Putina i Rusije?

March 19, 2018, 12:26 pm

Vladimir Putin sada ima jaču kontrolu nad Rusijom i jači položaj u svetu zahvaljujući velikoj pobjedi na predsjedničkim izborima, ocejnjuje AP.

Njegovi domaći neprijatelji većinom su se povukli u sijenku, a njegovi strani protivnici imaju svojih problema – od trapavog izlaska Britanije iz Evropske unije, do haosa u administraciji američkog predsjednika Donalda Trampa.

Čak ni neregularnosti na izborima neće oštetiti Putinov oklop, dok su ga optužbe za miješanje u američke predsjedničke izbore u SAD 2016. godine i naručivanje napada na bivšeg špijuna Sergeja Skripalja i njegovu kćerku Juliju načinile još popularnijim u Rusiji, navodi američka agencija.

AP konstatuje da su odnosi između Rusije i Zapada su na najnižem nivou još od raspada Sovjetskog Saveza. Uprkos donekle prijateljskom odnosu sa Trampom, Putinov novi mandat ne daje mu previše podstreka da traži savez sa Vašingtonom, pogotovo zbog intenziviranja istrage o mogućem ruskom miješanju američke predsjedničke izbore 2016. godine.

Lideri koji su prijateljski nastrojeni prema Putinu ostvarili su dobre rezultate u Italiji i Njemačkoj, navodi AP i dodaje da će u zapadnim zemljama vjerovatno biti još hakerskih napada povezanih sa Rusijom, kao i propagande koja će za cilj imati da ometa izbore ili na neki drugi način diskredituje demokratiju.

S obzirom na to da Putinova popularnost raste svaki put kada zauzme čvrst stav prema Zapadu, od njega se može očekivati još “tvrdih” govora sledeći put kada se pojavi prijetnja po unutrašnju bezbjednost Rusije, kao i upotreba prava veta kada se u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija pojavi prijetnja po interese Moskve.

Njegova izjava od pre nekoliko nedjelja, da je Rusija razvila novo nuklearno oružje koje može da izbjegne svaki sistem raketne odbrane jasno pokazuje da je Putin odlučan da uveća rusku moć zastrašivanja.

AP ukazuje da su u Siriji snage koje podržava Rusija pomogle uklanjanju Islamske države iz te zemlje i Putin da tvrdi da je Rusija pomogla da se spase situacija u koju se uplela koalicija predvođena SAD. Te sirijske snage sada opkoljavaju jedno od posljednjih uporišta pobunjenika koje podržavaju Amerikanci.

Rusija se neće, ocenjuje američka agencija, uskoro povući iz Sirije, jer na nju gleda kao na geopolitičku i vojnu pobjedu nad nelegalnom intervencijom predvođenom Zapadom. AP procjenjuje da bi ohrabreni Putin mogao da pozicionira rusku vojsku kao mirovne snage i u drugim regionalnim sukobima, kao na primjer u Libiji, gdje Rusija ima naftne interese i gdje je katastrofalna invazija Zapada prije sedam godina tu zemlju ostavila u stanju bezakonja i preplavljenu ekstremistima.

Za Ruse, najveća Putinova pobjeda u posljednjih 18 godina je anektiranje Krima i slom ukrajinskih ambicija da se približi NATO-u i Evropskoj uniji.

Putin je frustriran zbog sankcija koje su protiv Rusije uvele SAD i EU, ali ne izgleda voljan da učini ustupke koje bi te sankcije okončala. Ukrajina je podijeljena između zapaljive vlade u Kijevu i separatistickog regiona koji ima podršku Rusije u zamrznutom, ali i dalje smrtonosnom konfliktu koji služi Putinovim interesima, navodi AP.

Rusija je akcijom u Ukrajini uputila upozoravajući signal zemljama u svojoj orbiti da je okretanje Zapadu opasno, a bivše članice sovjetskog bloka se sve više okreću Moskvi – od Mađarske i Poljske, do Češke i Slovačke.

Putnov novi mandat bi, u teoriji, mogao da mu omogući da krene u hrabre reforme koje su Rusiji odavno neophodne, kako bi se podigao životni standard stanovništva i smanjila zavisnost od izvoza nafte.

On je, međutim, uvjerio birače da su drastične promjene opasne, a da zaštita zemlje od prijetnji ima prednost nad poboljšanjima njihovih uslova života.

Stručnjaci predviđaju da bi Putin mogao da sprovede neke promjene, poput lakšeg dolaska do stana, ili borbe protiv korupcija na lokalnom nivou. Velike promene, poput reforme penzionog sistema, ili smanjenje vojnog budžeta, manje su vjerovatne.

Rusija je izdržala dvogodišnju recesiju, a inflacija i deficit su trenutno niski, međutim, lična primanja stagniraju, sistem zdravstvene zaštite se raspada a korupcija cvijeta.

Najveće pitanje za stanovnike Rusije je šta će se dogoditi kad Putinu istekne šestogodišnji mandat, smatra AP.

Putin bi, prema ustavu, trebalo da ode 2024. godine, ali bi do tada mogao da izmijeni pravila i ukine postojeća ograničenja, ili da na to mjesto postavi nekog slabog nasljednika i nastavi da vlada iz sjenke.

AP, takođe, podsjeća da je 65-godišnji Putin, na konferenciji za štampu, upitan da li će se 2030. ponovo kandidovati, uzvratio: “Smiješno. Mislite li da ću ovde biti dok ne napunim 100 godina?”

(Tanjug)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *